Tran pomaga chronić mózg alkoholików przed demencją
Wyniki swoich badań przedstawili po raz pierwszy 8 września w Warszawie, podczas 14. kongresu Europejskiego Towarzystwa Badań Biomedycznych nad Alkoholizmem.
Wiadomo, że długotrwałe nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko demencji. Objawia się ona narastającymi problemami z pamięcią, uczeniem się i innymi funkcjami poznawczymi, a także zmianami w osobowości.
Wcześniejsze badania naukowców z Loyola University - dr. Michaela A. Collinsa i dr. Edwarda J. Neafsey’a - wykazały, że umiarkowane picie alkoholu może zmniejszać ryzyko demencji i zaburzeń poznawczych. Umiarkowane picie definiowane jest jako maksymalnie dwa drinki dziennie dla mężczyzn i jeden drink dziennie dla kobiet. Małe ilości alkoholu mogą bowiem usprawniać działanie komórek mózgu. Jednak to samo badanie dowiodło, że zbyt duże ilości alkoholu prowadzą do powstanie reakcji zapalnych, a w konsekwencji śmierci neuronów.
Teraz naukowcy z Loyola University odkryli, że komórki mózgowe szczurów narażonych na wysokie stężenia alkoholu są chronione przed nadmiernym zapaleniem i śmiercią, jeśli zwierzętom tym podaje się tran.
W najnowszym badaniu ci sami naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym komórki mózgowe dorosłych szczurów poddawali działaniu wysokich dawek alkoholu. Połowę hodowli komórkowych traktowali samym alkoholem, a połowę alkoholem w połączeniu z kwasem DHA pozyskanym z tranu.
DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy, to wielonienasycony kwas tłuszczowy omega-3, którego źródłem jest głównie tłuszcz morskich ryb.
Naukowcy odkryli, że wśród neuronów poddanych działaniu DHA było ok. 90 procent mniej przypadków zapalenia i śmierci, niż w komórkach narażonych na działanie samego alkoholu.
Autorzy pracy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić, czy olej z ryb (tran) faktycznie z tak dużą skutecznością chroni przed demencją alkoholową. „Byłoby to odkrycie o niezwykłym znaczeniu dla osób uzależnionych od alkoholu - mówi Collins. - Choć oczywiście nie chcemy, aby ludzie myśleli, że wystarczy wziąć kilka kapsułek z tranem i spokojnie można pić dalej”. Jak dodaje, najlepszym sposobem ochrony mózgu i zachowania jego sprawności jest po prostu ograniczenie spożycia alkoholu.
Źródło: www.nauka.pap.pl
Tagi: demencja, alkoholik, lab, laboratorium, tran, kwas dokozaheksaenowy
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje