Tłuszcz brzuszny zwiększa ryzyko demencji
Choć przyczyn demencji jest wiele, jednym z czynników ryzyka jest nadwaga. U osób w średnim wieku tłuszcz brzuszny 3,6-krotnie zwiększa ryzyko demencji w późniejszym życiu.
Naukowcy z Rush University Medical Center (USA) we współpracy z Narodowymi Instytutami Zdrowia USA zlokalizowali wysoki poziom receptora PPARalpha (ang. peroxisome proliferator-activated receptor alpha) w hipokampie myszy (strukturze mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się). Dotychczas wiadomo było, że wysoka ekspresja tego białka ma miejsce w wątrobie.
PPARalpha bezpośrednio kontroluje metabolizm tłuszczu. Osoby z dużą ilością tłuszczu brzusznego mają obniżony poziom tego białka w wątrobie. Przy zaburzonym metabolizmie najpierw spada poziom PPARalpha w wątrobie, a następnie w całym organizmie, łącznie z mózgiem. Tłuszcz brzuszny może więc być wczesną zapowiedzią demencji w późniejszym życiu - wyjaśnia autor badań dr Kalipada Pahan.
U myszy z normalnym poziomem PPARalpha w wątrobie, jednak obniżonym poziomem tego receptora w hipokampie pamięć była gorsza niż u gryzoni z normalnym poziomem PPARalpha w mózgu, a niskim w wątrobie. W przypadku pierwszej grupy myszy pamięć poprawiła się po iniekcji PPARalpha do hipokampa.
Jak zauważają naukowcy, PPARalpha stymuluje białko CREB (ang. cyclic AMP response element-binding protein), które kontroluje różne inne białka mające wpływ na pamięć.
"Kolejne badania pomogą ustalić, czy możliwe będzie utrzymanie prawidłowego poziomu PPARalpha w mózgu, by zapobiec rozwojowi demencji" - mówi dr Pahan.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: tluszcz brzuszny, demencja, lab, laboratorium, PPARalpha, watroba, mozg, hipokamp
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje