Gry komputerowe mogą być czasem pomocne dla mózgu
Okazuje się, że niektóre gry komputerowe mogą stymulować przyrost materii szarej w obszarach mózgu odpowiedzialnych za orientację przestrzenną, pamięć, planowanie strategiczne i tzw. motorykę małą (m.in. precyzję rąk). Wnioski te wynikają z badań przeprowadzonych przez niemieckich naukowców.
Badacze zalecili ochotnikom regularne granie przez dwa miesiące po pół godziny dziennie w grę zręcznościową Super Mario 64. Przyrost tkanki mózgowej materii szarej mierzono za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI), porównując go z grupą kontrolną. Zaobserwowano go w hipokampie, prawej korze przedczołowej i móżdżku. Im bardziej ochotnicy angażowali się w grę, tym większe zmiany zaobserwowano.
Wyniki badań dowodzą, że dzięki odpowiedniej stymulacji za pomocą gier komputerowych, można trenować odpowiednie obszary mózgu - podkreślają badacze.
Chcą zastosować swoje odkrycie w terapii takich chorób jak schizofrenia, stres pourazowy czy choroba Alzheimera, gdzie występuje redukcja objętości tkanki mózgowej w pewnych obszarach.
Ich zdaniem, wielu pacjentów chętniej zaakceptuje gry komputerowe niż inne formy interwencji medycznej.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: mozg, tkanka mozgowa, lab, laboratorium, gry komputerowe
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje