Skutki matczynego stresu widoczne już u noworodka
Amerykańscy naukowcy zaprezentowali na tegorocznej konferencji Neuroscience 2013 w San Diego (USA) wyniki najnowszych badań, które dowodzą, że skład chemiczny łożyska oraz zawartość mikroflory bakteryjnej pochwy ulegają zmianie na skutek matczynego stresu i nie pozostają bez znaczenia dla rozwoju neuronalnego nowo narodzonego dziecka.
Od dawna wiadomo, że bakterie obecne w pochwie matki są przekazywane dziecku w trakcie porodu, a następnie zasiedlają jelita małego człowieka. Wykazano ponadto związek między budową mikroflory bakteryjnej jelit noworodka a jego neurorozwojem.
Badanie przeprowadzone na myszach pozwoliło stwierdzić, że stres podczas ciąży wpływa na ilość bakterii kwasu mlekowego lactobacillus zarówno u matki, jak i u dziecka. Naruszona zawartość tego typu bakterii zmienia ekspresję genów, które odgrywają dużą rolę w funkcjonowaniu i rozwoju mózgu malucha.
Rezultaty kolejnego badania z udziałem zwierząt pokazały z kolei, iż stres matki oddziałuje także na skład chemiczny łożyska poprzez redukcję obecności białka OGT, zaangażowanego w liczne funkcje regulacyjne organizmu.
Naukowcy zaobserwowali, że łożyska towarzyszące rodzeniu potomków płci męskiej zawierają mniej białka OGT niż łożyska przychodzących na świat samic. Jednak zauważyli, iż najmniej OGT występuje w łożyskach zestresowanych matek, a ich dzieci po osiągnięciu wieku dojrzałego są mniejsze i bardziej wrażliwe na stres niż zdrowe gryzonie.
Twierdzi się, że stres pojawiający się u matki podczas ciąży wpływa na rozwój neuronalny dziecka i koreluje z większym ryzykiem zachorowania malucha na zaburzenia ze spektrum autyzmu lub schizofrenię. Teraz wiadomo, jakie mechanizmy mogą być za to odpowiedzialne.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: stres, łozysko, plod, dziecko, ciaza, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje