Poczuj rytm - jak muzyka wspomaga mózg
Neuronaukowcy odkryli, że rytmiczne poruszanie się może podnosić sprawność ruchową. Prace nad dofinansowanym ze środków unijnych projektem BEAT-HEALTH rozpoczęły się w październiku 2013 r., a ich celem jest wykorzystanie pożytecznego oddziaływania rytmu na ruch. Projekt ma być w szczególności poświęcony korzyściom, jakie przynosi stymulacja rytmiczna w poprawie chodu i mobilności.
Zaburzenia umiejętności motorycznych - zwane również zaburzeniami koordynacji ruchowej lub rozwoju koordynacji ruchowej - to zaburzenia rozwojowe człowieka, które upośledzają koordynację ruchową w czynnościach dnia codziennego. Są one skutkiem słabych lub zdezorganizowanych połączeń w mózgu, które prowadzą do ograniczenia koordynacji ruchowej.
Choroba Parkinsona jest dobrze znaną chorobą zwyrodnieniową ośrodkowego układu nerwowego. We wczesnym przebiegu najbardziej oczywistymi objawami są te związane z ruchem, a więc drżączka, sztywność, powolność ruchów oraz trudności z poruszaniem się i stawianiem kroków.
Nadrzędnym celem projektu, który otrzymał łącznie 2.942.000 EUR dofinansowania ze środków unijnych, jest stworzenie innowacyjnej aplikacji na smartfony do odtwarzania rytmu muzycznego. Narzędzie będzie w stanie dostosowywać się do rytmu ruchu, aby poprawiać sprawność ruchową.
Ponadto powstanie specjalny serwis e-zdrowie, w postaci przyjaznej dla osób starszych aplikacji sieciowej, do wymiany informacji na temat sprawności ruchowej. Co więcej wszystkie dane zgromadzone w toku projektu zostaną udostępnione online. Dostęp do tych informacji umożliwi użytkownikom rozpoznanie stanu własnej motoryki i krzewienie zdrowszego trybu życia, który pomoże zwiększyć sprawność i kompensować zaburzenia ruchowe.
Projekt BEAT-HEALTH rozpocznie się od przeprowadzenia pewnych podstawowych badań ukierunkowanych na pogłębienie naszej wiedzy o tym schorzeniu, aby zmaksymalizować dobroczynne oddziaływanie rytmicznej stymulacji na ruch i fizjologię. Następnie podjęte zostaną działania w celu zbudowania nowej platformy IT w formie aplikacji sieciowej do gromadzenia danych i dzielenia się nimi online.
W skład konsorcjum BEAT-HEALTH weszli wybitni eksperci z zakresu nauk o ruchu, neuronauki muzycznej i technologii komunikacyjnych. Pięć czołowych laboratoriów z czterech krajów europejskich włączy się w prace nad trzyletnim projektem: Uniwersytet Montpellier-1 (Francja), Uniwersytet w Gandawie (Belgia), Narodowy Uniwersytet Irlandii, Fundacja Tecnalia (Hiszpania) oraz Szpital Akademicki w Montpellier (Francja).
Więcej informacji:
BEAT-HEALTH, http://www.euromov.eu/beathealth/
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: muzyka, mózg, rytm, lab, laboratorium
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje