Poprawa efektywność leków przeciwpsychotycznych w epoce spersonalizowanej farmakoterapii
Vincent i Kouassi spróbowali odnieść się do treści artykułu umieszczonego w czasopiśmie Lancet, którego autorem był Stefan Leucht. Przeprowadził on metaanalizę wyników ponad 200 badań nad efektywnością oraz działaniami niepożądanymi 15 leków przeciwpsychotycznych. Według zebranych przez Leuchta danych, pięć najnowszych leków przeciwpsychotycznych drugiej generacji (zyprazydon, arypiprazol, asenapina, iloperydon oraz lurasydon) należą do grupy leków o najniższej efektywności, pomimo, że posiadają podobne właściwości farmakokinetyczne co leki przeciwpsychotyczne pierwszej generacji lub inne leki drugiej generacji. Leucht opublikował wyniki swoich analiz w czasopiśmie Lancet we wrześniu 2013 roku; w swoim artykule nie umieścił jednak żadnych słów wyjaśnienia odnośnie tych zaskakujących danych.
Vincent i Kouassi stwierdzają także, że ustalenie prawidłowej dawki leku przeciwpsychotycznego stanowi dla lekarza nie lada wyzwanie, gdyż uzyskanie optymalnej dawki terapeutycznej przy pierwszej próbie jest bardzo trudne. Dlatego też lekarze muszą robić to w sposób empiryczny. „Większość objawów niepożądanych pojawia się zanim uda się uzyskać optymalną dawkę terapeutyczną, co zniechęca pacjentów do kontynuowania terapii”, mówi Kouassi. „Lekarze muszą przeprowadzać wiele prób, jako że właściwości farmakokinetyczne konkretnego leku są różne u każdego z pacjentów. Poprzez dopasowywanie dawki leku na podstawie stopnia absorpcji, dystrybucji leku, metabolizmu i eliminacji, lekarz może spersonalizować terapię, która dopiero wtedy staje się bardziej efektywna. Uważamy, że wszystkie leki przeciwpsychotyczne (z wyłączeniem klozapiny) mogą być tak samo efektywne, jeżeli tylko ich stężenie w osoczu będzie odpowiednio duże”.
Jeżeli w wynikach badań zanalizowanych przez Leuchta wzięto by pod uwagę stężenia leków w osoczu każdego pacjenta, z pewnością moglibyśmy wyciągnąć bardziej trafne wnioski na temat skuteczności poszczególnych leków. „Potwierdza to tylko, że w przyszłości farmakoterapia w ramach leczenia psychiatrycznego będzie terapią spersonalizowaną, dostosowaną do konkretnego pacjenta”, mówi Vincent.
Autor tłumaczenia: Bartłomiej Taurogiński
Źródło: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2013-12/uom-hcw120613.php
Tagi: leki przeciwpsychotyczne, lab, laboratorium, farmakoterapia, efektywnosc
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje