Czy cytryna może uchronić cię przed udarem?
Spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C może zmniejszyć ryzyko wystąpienia najczęstszego typu udaru krwotocznego – taki wniosek wypływa z wyników badania, które zostaną przedstawione na zjeździe American Academy of Neurology's 66th Annual Meeting w Filadelfii.
Witamina C znajduje się w owocach i warzywach takich jak pomarańcza, papaja, papryka, brokuły i truskawki. Udar krwotoczny ma miejsce rzadziej niż udar niedokrwienny, ale jest stanowczo o wiele bardziej groźny.
Badaniom poddano 65 osób, które przeżyły udar krwotoczny mózgu, lub u których doszło do pęknięcia naczynia krwionośnego i wylewu krwi do mózgu. Osoby te porównano z 65 zdrowymi osobami. Wszyscy uczestnicy badania zostali zbadani pod kątem stężenia witaminy C we krwi. 41% uczestników miało prawidłowy poziom witaminy, 45% przejawiało jej nieznaczny niedobór, natomiast 14% z nich – znaczny niedobór.
Zasadniczo osoby, które przeżyły udar miały niedobory witaminy C, podczas gdy osoby zdrowe miały prawidłowy jej poziom.
„Wyniki naszych badań ukazują, że niedobór witaminy C powinien zostać uznany za czynnik ryzyka w przypadku tego groźnego rodzaju udaru, tak samo jak nadciśnienie tętnicze, spożywanie alkoholu czy nadwaga,” powiedział autor badania dr Stéphane Vannier, z Pontchaillou University Hospital w Rennes, we Francji. „Żeby móc ocenić w jaki sposób witamina C pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienie udaru należałoby przeprowadzić więcej badań. Na przykład witamina C może odpowiadać za regulację ciśnienia krwi.”
Vannier dodaje także, że witamina C posiada także inne zalety, takie jak produkcja kolagenu – białka znajdującego się w kościach, skórze i innych tkankach.
Niedobór witaminy C pozostaje także w związku z chorobami serca.
Autor tłumaczenia: Bartłomiej Taurogiński
Źródło:http://www.eurekalert.org/pub_releases/2014-02/aaon-ccw021214.php
Tagi: witamina C, udar krwotoczny, lab, laboratorium, choroba serca, warzywa, owoce
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje