Zewnętrzne piękno najlepszym motywatorem dla nastolatek do używania filtrów UV
Naukowcy wykazali, że młodzież wykazuje tendencje do używania środków ochrony przed promieniami UV, wtedy gdy podkreśla się, że ma to wpływ na wygląd skóry i piękno, a nie na to, że zmniejsza się wtedy ryzyko raka skóry.
„Mówienie nastolatkom, że nadmierna ekspozycja skóry na promienie UV prowadzi do nowotworu skóry, nie daje takich efektów, jakie byśmy chcieli.” - mówi April W. Armstrong, badacz pracujący w Centrum Raka Uniwersytetu Kolorado i wiceprezes Badań Klinicznych w Oddziale Dermatologii School of Medicine Uniwersytetu Kolorado.
„Jeżeli naszym celem jest zmienienie ich nastawienia i zachowania, potrzebujemy przekazać komunikat od nas we właściwy sposób, tak by podkreślić bardziej konsekwencje dla wyglądu niż dla zdrowia, jeśli to jest konieczne. To ważne, by zrobić to teraz – jeżeli będziemy mogli pomóc im w zmianie zachowania w młodym wieku, będzie miało to widoczny skutek na zachorowalność na raka skóry, kiedy staną się dorośli.”
Centrum Raka Uniwersytetu Kolorado, opublikowało w Journal of The American Academy of Dermatology wyniki badań, podczas których grupie nastolatków pokazano dwa wideo z różnymi informacjami o ochronie przed słońcem. Ci, którzy oglądali wiadomości odnoszące się wyłącznie do wyglądu skóry, byli zmotywowani bardziej do używania filtra przeciwsłonecznego.
Po otrzymaniu informacji o promieniowaniu UV oraz zachowaniach mających na celu ochronę przed słońcem, dwa edukacyjne wideo podzielono: jedno opisywało podwyższone ryzyko zachorowania na nowotwór skóry spowodowane ekspozycją na promieniowanie UV, a drugie pokazywało efekty uwidaczniające się w zmarszczkach oraz przedwczesnym starzeniu skóry.
Rezultaty pokazały, że nastolatki, które oglądały oba wideo przyswoiły co prawda zawartą w nich wiedzę o promieniowaniu UV i ochronie przed słońcem, ale swoje zachowanie wobec ekspozycji na słońce zmieniły tylko ci, którzy oglądali wideo odnoszące się do zmian w wyglądzie.
April Armstrong mówi, że to powszechne zjawisko u młodych, podobnie jak często pojawiają się rodzice, którzy prawie siłą zabierają swoje dzieci do klinik i szpitali na regularne badania kontrolne. Sami młodzi nie odczuwają takiej potrzeby.
„Bardzo dużo nastolatków przesadza z opalaniem i nigdy nie używa filtrów przeciwsłonecznych. Mówienie o ryzyku zachorowania na nowotwór skóry w żadnym stopniu ich nie niepokoi, bo wydaje się im odległe i niedotyczące ich. Gdy zaczyna się skupiać zaś na przedwczesnym starzeniu się i pojawianiu zmarszczek na skutek opalania, rzeczywiście zaczynają słuchać uważniej.” - mówi April Armstrong.
Podczas badania, April Armstrong i jej koledzy z zespołu, odwiedzili lokalne licea i wybrali w nich 50 uczniów, którzy uzupełnili kwestionariusze, mające wykazać ich podstawową wiedzę na temat promieniowania ultrafioletowego oraz stosowania właściwych zasad podczas przebywania na słońcu. Następnie ci sami uczniowie zostali podzieleni w dwie przypadkowe wybrane grupy: jedną, która oglądała wideo kładące nacisk na zachorowanie na nowotwory skóry oraz drugą, oglądającą film odnoszący się do zmian kosmetycznych spowodowanych ekspozycją na UV.
Sześć tygodni później wszyscy uczniowie, którzy brali udział w badaniu, wypełnili ponownie te kwestionariusze, co wcześniej.
„Co ciekawe, nie zauważyliśmy żadnych widocznych różnic we wiedzy nastolatków – bez znaczenia, czy oglądali film na temat nowotworu skóry czy zmian w wyglądzie, uczniowie przyswoili tą samą ilość informacji.” - powiedziała April Armstrong.
Jednakże, mimo jednakowej przyswojonej wiedzy na temat ryzyka zachorowania na raka skóry spowodowanego zbyt długim przebywaniem na słońcu, grupa, która oglądała film odnoszący się do zdrowia, nie wykazała statystycznie istotnych zmian w zachowaniach dotyczących ekspozycji na promieniowanie UV. Z kolei w grupie, której pokazywano film na temat przedwczesnego starzenia i zmian skóry, zaobserwowano gwałtownie wysoki wzrost użycia środków przeciwsłonecznych.
Oba wideo można zobaczyć w serwisie Youtube. Wideo opierające się na zdrowiu: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=wJ5nJLa6gtY oraz wideo opierające się na wyglądzie: http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=jQDPKMItMCM
Autor tłumaczenia: Agata Ogórek
Tagi: filtry UV, nastolatka, lab, laboratorium, ochrona, dermatologia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje