Bakterie jelitowe poprawiają czekoladę
Jak wykazał zespół dra Johna Finleya z Louisiana State University bakterie jelitowe z rodzaju Bifidobacterium, fermentując kakao i czekoladę doprowadzają do uwolnienia korzystnych dla zdrowia przeciwutleniaczy - polifenoli. Zdaniem autorów badań dodanie do czekolady owoców może przyspieszyć fermentację.
US National Heart, Lung and Blood Institute planuje przeprowadzenie szeroko zakrojonych badań nad czekoladową pigułką zapobiegającą chorobom serca. Producent wyrobów czekoladowych – firma Mars – opatentowała sposób uzyskiwania z kakao korzystnie działających na serce flawanoli w dużych stężeniach i umieszczania ich w kapsułkach.
Jak zaznacza dr JoAnn Mason, która będzie kierowała badaniami, korzystnych dla zdrowia flawanoli zawartych w kakao nie ma w dużej części obecnych na rynku słodyczy, ponieważ często ulegają rozkładowi w toku procesów produkcyjnych. Badanie ma wykazać jak działają składniki czekolady, jeśli nie towarzyszą im cukier i tłuszcz.
W badaniach uczestniczyć ma 18 000 osób. Przez cztery lata część z nich będzie otrzymywać codziennie dwie kapsułki flawanoli, zaś pozostali - placebo. Ani uczestnicy eksperymentu, ani prowadzący go naukowcy nie będą wiedzieć, kto dostaje placebo, a kto prawdziwe flawanole.
W wypowiedzi dla BBC Christopher Allen z British Heart Foundation wyjaśnia, że choć gorzka czekolada powinna zawierać wiele flawanoli, objadanie się nią nie jest najlepszym sposobem dbania o serce, jako że część cennych substancji może ulegać rozkładowi w procesie przetwarzania, a ponadto tabliczka czekolady zwiera także cukier i tłuszcz, których nadmierne spożycie sprzyja otyłości oraz cukrzycy typu II, a co za tym idzie – chorobom serca.
Przypomniał, że najlepszym sposobem na zdrowe serce są dieta bogata w owoce i warzywa oraz aktywny styl życia.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: czekolada, bakterie jelitowe, lab, laboratorium, serce, flawanole
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje