Mała masa urodzeniowa skutkuje problemami zdrowotnymi w dorosłości
„Istnieją silne przesłanki pozwalające postawić hipotezę o tym, że karmienie piersią jest ważnym czynnikiem determinującym stopień nasilenia stanów zapalnych w wieku dorosłym,” mówi Thomas McDade z Northwestern University, pracownik instytutu CIFAR (Canadian Institute for Advanced Research) prowadzący program Child & Brain Development. „Karmienie piersią wpływa na mikrobiom noworodka (mikrobiomem określa się ogół mikroorganizmów zasiedlających organizm człowieka – skórę, przewód pokarmowy, oddechowy i inne – przyp. tłum.). Wzmaga rozwój jego układu odpornościowego. Dzieci karmione piersią rzadziej chorują na choroby zakaźne oraz rzadziej cierpią na otyłość.”
Korelacja pomiędzy karmieniem piersią i masa urodzeniową została udokumentowana już dawno. Wyniki nowego badania wskazują na konkretny mechanizm stojący za tym co doprowadza do problemów zdrowotnych występujących w późniejszym życiu takich noworodków. Uzyskane rezultaty świadczą o tym, że oba czynniki (mała masa urodzeniowa i niekarmienie piersią) doprowadzają do podwyższenia stężenia białka C-reaktywnego (C-reactive protein – CRP), które funkcjonuje jako wskaźnik zapalenia.
Wprawdzie stan zapalny jest rzeczą pożyteczną, zwłaszcza wtedy kiedy doszło do zakażenia, to jednak zapalenie o charakterze przewlekłym wiąże się z podwyższonym ryzykiem zawału serca, cukrzycy oraz innych problemów zdrowotnych, stwierdza McDade.
McDade i jego współpracownicy wzięli pod lupę dane pochodzące od 10 500 dorosłych Amerykanów, pośród których znajdowały się informacje na temat stężenia białka CRP, masy urodzeniowej, oraz na temat tego jak długo (i czy w ogóle) osoby te były karmione piersią jako niemowlęta. Przeprowadzona przez nich analiza jest wyjątkowo użyteczna, chociażby z tego względu, że obejmowała dane pochodzące od wielu rodzeństw.
Każda próba oceny związku pomiędzy masą urodzeniową i karmieniem piersią a stanem zdrowia w odległej perspektywie jest bardzo skomplikowana, gdyż jak się okazuje masa urodzeniowa dzieci rodziców słabiej wykształconych oraz o niższych dochodach jest także statystycznie mniejsza. Oznacza to, że jednoznaczne określenie czy inne czynniki także nie odgrywają tutaj roli – nie jest zawsze możliwe.
Jednak z racji tego, że badanie objęło swoim zakresem wiele rodzeństw naukowcy byli w stanie wykazać, że nawet w obrębie tej samej rodziny urodzeniowa masa ciała oraz karmienie piersią odgrywały zasadniczą rolę w procesie powstawania stanów zapalnych w okresie dorosłości.
Autor tłumaczenia: Bartłomiej Taurogiński
Źródło: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2014-04/cifa-lbw041414.php
Tagi: masa urodzeniowa, karmienie piersia, choroba
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje