IFPA, ILDS i IPC łączą siły w celu opracowaniu Światowego Atlasu Łuszczycy
Chociaż badania prowadzone w ostatnich latach przyczyniły się do lepszego zrozumienia mechanizmu łuszczycy, to nadal istnieją poważne luki w wiedzy dotyczącej epidemiologii tej poważnej i chronicznej choroby, która występuje właściwie na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO – World Health Organisation) w 2013 odnotowała, że na całym świecie częstość występowania łuszczycy wynosi około 2%, ale badania prowadzone w krajach rozwiniętych wykazały, że poziom rozpowszechnienia choroby jest ponad dwukrotnie większy i wynosi 4.6%.
Początkowym zadaniem projektu będzie stworzenie wiarygodnej bazy danych, w której znalazłyby się informacje o procencie występowania łuszczycy u ludzi na świecie oraz w każdym kraju. „Poprzez gromadzenie danych z wielu krajów na temat choroby, będziemy mogli stworzyć jasny obraz częstości jej występowania na całym świecie oraz zdobyć informacje na temat lepszego wykorzystania zasobów. Przeznaczonych na jej leczenie.” - mówi Wolfram Sterry, profesor i prezes ILDS (International League of Dermatological Societies).
Podczas zbierania szczegółowych informacji na temat występowania choroby, istotne jest gromadzenie szczegółowych danych na temat postaci występowania łuszczycy. W długoterminowej perspektywie, dodatkowym celem jest spojrzenie na częstość występowania na przestrzeni lat oraz powiązania choroby z dolegliwościami jej towarzyszącymi oraz warunkami ekonomicznymi. „Projekt Atlas powstaje, by nasza wiedza na temat łuszczycy ciągle ewaluowała, by zachęcać do ciągłego gromadzenia danych i prowadzenia badań.” - mówi profesor Christopher Griffiths, prezes IPC (Infection Prevention & Control).
Tworzenie Globalnego Atlasu Łuszczycy jest długoterminowym projektem, który dąży zarówno do ciągłej poprawy stanu wiedzy i lepszego zrozumienia mechanizmu choroby, jak również odkrycia jej wpływu na poszczególne jednostki i narody. Między innymi ze względu na brak danych, łuszczyca została uznana jako poważna, niezakaźna, ale przewlekła choroba, która powszechnie występuje na całym świecie i stanowi poważne wyzwanie dla lekarzy i zdrowia publicznego. Lars Ettarp, prezes IFPA (International Federation of Psoriasis Associations) wyjaśnia, że „budowanie baz danych, które mogłyby wykorzystywać wszystkie zainteresowane strony do lepszego leczenia i opieki, jest dla nas priorytetem. Tylko wtedy naprawdę zrozumiemy, jaki ciężar muszą znosić ludzie żyjący z łuszczycą – to oni potrzebują uwagi, uznania i pomocy.”
Cele tego projektu to:
Zbudowanie bazy danych, z której mogłyby korzystać wszystkie zainteresowane strony, używać jej do usprawniania opieki i rozpoznania choroby, a tym samym uczynienia łuszczycy sprawą priorytetową dla polityki opieki zdrowotnej.
Zjednoczenie wszystkich zainteresowanych osób wokół wspólnego celu: poprawy jakości życia osób
z łuszczycą i łuszczycowym zapaleniem stawów.
Zachęcanie do gromadzenia danych dotyczących badań nad łuszczycą, które ostatecznie mogą doprowadzić do lepszego wykorzystywania dostępnych zasobów, ulepszania w leczeniu i opiece.
Umożliwienie współpracy między krajami, przy jednoczesnym zapewnianiu wszystkim zainteresowanym stronom dostępu do spójnych i porównywalnych informacji.
Autor tłumaczenia: Agata Ogórek
Źródło: http://www.medicalnewstoday.com/releases/275553.php
Tagi: luszczyca, atlas, epidemiologia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje