Wykształcenie muzyczne poprawia funkcje wykonawcze
Badacze ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie (USA) doszli do wniosku, że osoby, które pobierały nauki gry na instrumencie, osiągają lepsze wyniki w testach mierzących funkcje wykonawcze, czyli procesy odpowiedzialne za szybkie przetwarzanie informacji, regulowanie zachowania, dokonywanie wyborów, rozwiązywanie problemów, planowanie i dostosowywanie się do zmiennych wymagań.
Naukowcy przebadali 15 dzieci w wieku 9-12 lat z co najmniej dwuletnim treningiem muzycznym i 15 profesjonalnych muzyków, a także 12 dzieci i 15 dorosłych bez wykształcenia muzycznego.
Okazało się, że zarówno dzieci, jak i dorośli grający na instrumentach charakteryzowali się lepszym funkcjonowaniem poznawczym na poziomie funkcji wykonawczych niż osoby, które nie przeszły treningu muzycznego.
U dzieci z wykształceniem muzycznym zaobserwowano również silniejsze pobudzenie regionów kory przedczołowej w mózgu – obszarów powiązanych z funkcjami wykonawczymi.
„Funkcjonowanie wykonawcze pozwala przewidzieć osiągnięcia akademickie, nawet w większym stopniu niż poziom inteligencji. Tymczasem w wielu szkołach występuje tendencja do redukowania programów nauki muzyki i poświęcania coraz większej ilości czasu na przygotowanie do rozwiązywania testów. Wyniki naszego badania sugerują z kolei, że to właśnie trening muzyczny może zapewnić dzieciom lepszą przyszłość akademicką” – mówi Nadine Gaab, jedna z badaczy.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: muzyka, trening, funkcje wykonawcze
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje