Czy upodobanie do picia kawy wynika z genetyki?
Kofeina jest organicznym związkiem chemicznym - alkaloidem purynowym. Jest jednym z najczęściej stosowanych dodatków o właściwościach stymulujących. Naturalnym źródłem kofeiny są m.in. ziarna kawowe, herbata, kakao; kofeina może być jednak pozyskiwana również syntetycznie. Podczas badania naukowego, które dotyczyło całego genomu, przeprowadzonego na ponad 47 000 osobach, odkryto dwa geny, które wpływają na predyspozycje co do przyjmowania kofeiny.
Podczas badania zidentyfikowano geny: CYP1A2 – związany z metabolizmem kofeiny w ustroju oraz AHR – regulujący gen CYP1A2. Osoby badane, które posiadały genotyp predysponujący do zwiększonego przyjmowania kofeiny – spożywały jej o około 40 mg więcej, niż osoby z genotypem zmniejszającym tego typu predyspozycje. 40 mg kofeiny odpowiada 1/3 kubka kawy lub 1 puszcze coli. Odkrycie genów regulujących dzienne spożywanie kofeiny i ich dalsze badanie jest szansą na lepsze poznanie szybkości metabolizmu kofeiny, czasu jej półtrwania, a także ocenę fizjologicznego wpływu konkretnej dawki stymulanta na takie stany, jak: sen, energia, nastrój, sprawność umysłowa i fizyczna.
Z wyjątkiem palenia, zachowania i styl życia wynikający z uwarunkowań genetycznych nie były do tej pory wystarczająco poznany. Przytaczane badanie było przeprowadzane w USA i jest jednym z pierwszych, które oceniało cały genom i jego ewentualny wpływ na picie kawy, tak bardzo powszechne wśród współczesnych Amerykanów. Badania zakończyły się sukcesem, dlatego z podobnymi badaniami, bazującymi na uwarunkowaniach genetycznych zachowań żywieniowych, wiązane są duże nadzieje.
Jednak przyjmowanie zbyt dużej ilości kofeiny może okazać się bardzo niebezpieczne. Z tym z kolei zagadnieniem związane jest drugie badanie naukowe. Dotyczy ono szybkiego, domowego testu potrafiącego wykryć nawet niewielkie ilości kofeiny w większości napojów, a nawet w mleku kobiety karmiącej.
Naukowcy prowadzący badanie zauważyli, że kofeina dodawana jest do większości energetyzujących napojów, a także innych środków spożywczych, jak gumy czy żelki. Kofeina przyjmowana w niewielkich ilościach jest dobrze tolerowana. Jednak zbyt wysokie dawki mogą doprowadzić do takich problemów zdrowotnych, jak: bezsenność, halucynacje, niedobór witamin, czy w bardzo rzadkich przypadkach poważne choroby, a nawet śmierć.
W związku z tym badacze chcieli zaprojektować szybki i łatwy w obsłudze test, dzięki któremu użytkownicy będą mogli określić czy poziom kofeiny w ich pożywieniu i napojach jest na bezpiecznym poziomie.
W badaniu wykorzystano enzym – dehydrogenazę kofeinową – dzięki której można określić ilość kofeiny już w ciągu minuty. Test okazał się na tyle czuły, by wykryć zawartość stymulanta (nawet tak małą jak 1-5 na milion) w mleku kobiet karmiących. Naukowcy mają nadzieję, iż w przyszłości test będzie dostępny do użytku domowego, tak jak w chwili obecnej testy ciążowe.
Autor tłumaczenia: Barabra Garbacka
Źródło: www.sciencedaily.com
Tagi: genetyka, geny, kofeina, kawa, herbata
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje