Matematyczny poziom szczęścia
Prowadzone podczas eksperymentu badania obrazowe mózgu za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego ujawniły, że odczuwane szczęście miało związek z aktywnością obszarów uznanych za ważne dla dobrego samopoczucia. Chodzi o prążkowie brzuszne (gdzie znajduje się większość neuronów wydzielających dopaminę) oraz wyspę – część mózgu związaną z odczuwaniem emocji. Aktywność prążkowia wiąże się ze zmianami poziomu szczęścia, zaś wyspy – z ogólnym poziomem szczęścia.
"Możemy przyjrzeć się wcześniejszym decyzjom oraz wynikom i dokładnie przewidzieć, jaki poziom szczęście będziesz deklarował w dowolnym momencie - powiedział BBC główny autor, dr Robb Rutledge z University College w Londynie. - Mózg próbuje dowiedzieć się, co należy robić, aby uzyskać nagrodę, więc wszystkie decyzje, oczekiwania i rezultaty są informacjami wykorzystywanymi, aby upewnić się, że podejmie dobre decyzje w przyszłości. Wszystkie ostatnie oczekiwania i nagrody łącznie określają twój aktualny stan szczęścia”.
Jeśli na przykład idziemy do restauracji, nie mając dużych oczekiwań, możemy być bardziej zadowoleni z posiłku, jeśli jedzenie jest lepsze niż oczekiwaliśmy. Ale pozytywne oczekiwania mogą zwiększyć nasze zadowolenie zanim jeszcze rozpocznie się posiłek.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: szczescie, rownanie, matematyka
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje