Zazdrość sprzyjaja demencji
Wnioski te płyną z trwającej blisko 40 lat analizy prowadzonej przez szwedzkich naukowców z Uniwersytetu w Goeteborgu. W badaniach wzięło udział 800 kobiet, których średnia wieku wynosiła 46 lat. Panie przechodziły testy psychologiczne oraz testy na pamięć i koncentrację. W czasie trwania obserwacji demencja rozwinęła się u 19 proc. kobiet.
Uczestniczki wypełniały także kwestionariusze, w których pytano m.in. o to czy i jak często doświadczyły stresu, który trwał ponad miesiąc (związanego z pracą, zdrowiem czy sytuacją rodzinną).
Okazało się, że panie, które doświadczyły długotrwałego stresu i osiągnęły najwyższe wyniki w testach na neurotyczność (którą cechuje lęk, przygnębienie, poczucie winy, napięcie, chwiejność emocjonalna, zazdrość i niska samoocena) były dwukrotnie bardziej narażone na rozwój demencji.
"Większość badań nad chorobą Alzheimera koncentrowała się na takich czynnikach jak funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, urazy głowy czy predyspozycje genetyczne. Osobowość może jednak wpływać na ryzyko demencji, gdyż determinuje nasze zachowania, styl życia oraz reakcję na stres" - podkreśla autorka analizy dr Lena Johannsson.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: zazdrosc, humor, nerwy, demencja
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje