Mikroorganizmy sterują naszym umysłem
Każdy człowiek w swoim przewododzie pokarmowym nosi kilka kilogramów bakterii, które ułatwiają nam trawienie. Metaanaliza, wykonana ostatnio przez grupę naukowców z Ameryki, wykazała, że mikroorganizmy te wpływają także na nasz umysł. W jakimś stopniu kontrolują go, na szczęście w niewielkim.
Grupa badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w san Francisco, Uniwersytetu Nowego Meksyku oraz Uniwersytetu Stanowego Arizony podjęła się zadania przeanalizowania wszystkich najnowszych badań, które mówią o wpływie bakterii na zachowania żywieniowe człowieka. Jak się okazało, istnieje między nimi zależność- bakterie wpływają tak na nasz umysł, że kupujemy, spożywamy takie artykuły żywnościowe, które stanowią dla bakterii najlepszą pożywkę.
Bakterie są różne; jedne potrzebują więcej tłuszczów, inne więcej cukrów. Naukowcy nie odkryli jeszcze dokładnego systemu za pomocą którego bakterie wpływają na nasze myśli ale ponieważ wiadomo, że układ pokarmowy jest silnie sprzężony z układem hormonalnym, odpornościowym oraz nerwowym, mogą powstawać hipotezy, że na przykład w jelitach są uwalniane cząsteczki sygnałowe. Cząsteczki te mogą wpływać na nerw błędny i zmieniać działanie receptorów smakowych sprawiając, że chcemy zjeść dany pokarm lub wytwarzać toksyny, przez które czujemy się źle po zjedzeniu niektórych pokarmów.
Badacze zauważają, że mamy możliwość kontroli nad bakteriami zażywając probiotyki, prebiotyki, antybiotyki, czy stosując transplantacje kału (metoda używana w ciężkich przypadkach, gdy jest potrzeba natychmiastowej odnowy flory bakteryjnej jelit).
Naukowcy dodają, że trzeba wykonać dalsze badania- istnieje przypuszczenie, że wiele chorób cywilizacyjnych, jak na przykład cukrzyca, może być spowodowanych przez bakterie, które wpływają na nas podczas wyboru pokarmów.
Źródło: University of California
Tagi: bakterie, mikroorganizmy, umysł
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje