Statyny zmniejszają ryzyko chorób serca u kobiet
Statyny działają poprzez obniżenie poziomu cholesterolu LDL. Od dłuższego czasu trwa debata dotycząca tego, czy leczenie statynami jest równie skuteczne w przypadku obu płci. Choroby układu sercowo-naczyniowego dotykają kobiet później niż mężczyzn, dlatego mniejsza liczba pań uczestniczących w dotychczasowych badaniach sprawiała, że wyniki nie były wystarczająco reprezentatywne.
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney, podczas których zestawiono wyniki 27 analiz z różnych krajów, potwierdziły, że statyny korzystnie wpływają nie tylko na kobiety, które przeszły już epizod sercowo-naczyniowy, jak zawał czy udar, ale także na panie znajdujące się w grupie ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Porównywane dane dotyczyły łącznie 174 tys. osób.
Leczenie statynami zmniejszało ryzyko epizodu sercowo-naczyniowego o 21 proc. z każdym obniżeniem poziomu cholesterolu LDL o 1 mmol/l zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn bez względu na historię chorób układu sercowo-naczyniowego. Przekładało się to na znaczne obniżenie ryzyka zgonu w przypadku obu płci.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: statyna, serce, układ krążenia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje