Bakteria może chronić przed stwardnieniem rozsianym
Zachorowalność na stwardnienie rozsiane na całym świecie wzrasta, przy czym kobiety chorują częściej. Podobnie jest z innymi chorobami autoimmunologicznymi. Przyczyny tego wzrostu nie są jednak jasne. Niektóre badania sugerują, że ma to związek z hipotezą higieniczną. Poprawa poziomu higieny i zmniejszenie ryzyka zakażeń w dzieciństwie może bowiem sprawiać, że układ immunologiczny nie jest wystarczająco przygotowany przez wcześniejsze doświadczenia, by poradzić sobie z chorobami alergicznymi, a także autoimmunologicznymi - zauważają badacze.
Do infekcji bakterią H.pylori dochodzi najczęściej we wczesnym dzieciństwie. Szacuje się, że z infekcją żyje około 50 proc. ludzi na świecie, przy czym w większości są to mieszkańcy krajów rozwijających się, gdzie standardy higieniczne są niższe.
W badaniach prowadzonych przez naukowców z University of Western Australia wzięło udział 550 osób ze stwardnieniem rozsianym oraz 299 zdrowych osób, które w latach 2007-2011 przeszły testy pod kątem obecności H. pylori.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: stwardnienie rozsiane, bakteria, Helicobacter pylori
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje