Zamiast misia, tablet do kołyski
Eksperci Pediatric Academic Societies (PAS) zniechęcają do wykorzystywania przez dzieci urządzeń elektronicznych i im podobnych - takich, jak telewizja, komputery, smarfony czy tablety przez dzieci młodsze niż dwuletnie. Niewiele jednak wiadomo, kiedy maluchy tak naprawdę zaczynają z tych urządzeń korzystać.
Wyniki badania na ten temat przedstawiono podczas corocznego spotkania PAS w San Diego. Aby sprawdzić, kiedy małe dzieci mają pierwszy kontakt z mobile media, i na czym on polega, naukowcy opracowali specjalny kwestionariusz, który wypełniali potem rodzice dzieci mających od 6 miesięcy do 4 lat, przebywający w klinice pediatrycznej przy szpitalu dziecięcym w Filadelfii. Z kliniki tej korzystają przedstawiciele mniejszości społecznych o stosunkowo niskich dochodach.
Uczestników badania pytano o to, jaki typ urządzeń mobilnych mają w domu, a także o wiek dzieci w momencie pierwszego kontaktu z tymi urządzeniami, częstotliwość użycia i rodzaj aktywności. Pytano również, czy lekarz pediatra rozmawiał z rodzicami nt. wykorzystywania tych urządzeń przez dzieci.
Przepytano 370 rodziców. Urządzenia przenośne i elektroniczne okazały się wszechobecne. Niemal wszyscy (97 proc.) przepytywani rodzice posiadali telewizory, 83 proc. miało tablety, 77 proc. smartfony, a 59 proc. - dostęp do internetu.
Dzieci, które nie ukończyły jeszcze roku, miały zaskakująco duży kontakt z urządzeniami mobilnymi i elektroniką: połowa (52 proc.) oglądała telewizję, ponad jedna trzecia (36 proc.) bawiło się tabletami czy smartfonami (dotykało albo przewijało obraz na wyświetlaczu), jedna czwarta (24 proc.) dzwoniła przez telefon, 15 proc. wykorzystywało aplikacje, a 12 proc. grało w gry wideo.
Przed ukończeniem dwóch lat wszystkie dzieci używały już urządzeń mobilnych i elektronicznych.
Z badania wynika, że niemal trzy czwarte (73 proc.) rodziców pozwala dzieciom bawić się urządzeniami mobilnymi w czasie, kiedy krząta się w domu, 60 proc. podczas robienia zakupów, 65 proc. - żeby uspokoić dziecko, a niemal jedna trzecia (29 proc.) - przed snem.
Czas spędzony z wyświetlaczem w dłoni zwiększa się wraz z wiekiem. Co najmniej godzinę dziennie z urządzeń tych korzysta jedna czwarta (26 proc.) 2-latków i grubo ponad jedna trzecia (38 proc.) 4-latków.
Niecała jedna trzecia (30 proc.) rodziców przyznała, że rozmawiała z pediatrą na temat używania urządzeń mobilnych przez dziecko.
Eksperci ostrzegają, że zbyt wiele czasu spędzonego przez dzieci przed komputerem może być szkodliwe dla jego zdrowia (np. dla wzroku albo ogólnej kondycji, gdyż komputer zastępuje dzieciom aktywność fizyczną). W przypadku dzieci starszych godziny spędzone na grach czy surfowaniu w internecie obciążają układ nerwowy, utrudniają naukę i koncentrację.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: telefon, smartfon, tablet, laptop, dziecko, niemowle
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje