Bezdech senny uszkadza mózg
Bariera krew-mózg jest zbudowana z wyspecjalizowanych komórek otaczających naczynia krwionośne mózgu. Ogranicza dostęp szkodliwych substancji i leków, dzięki czemu chroni mózg przed uszkodzeniami.
W badaniach wzięło udział dziewięć osób, u których zdiagnozowano bezdech. W porównaniu z osobami, u których to zaburzenie nie występowało, u pacjentów z bezdechem zaobserwowano wyraźnie zwiększoną przepuszczalność bariery krew-mózg. "Uszkodzenia spowodowane przez bezdech senny odbijają się m.in. na funkcjonowaniu pamięci, nastroju, czy ryzyku chorób serca. Metody uszczelniania bariery krew-mózg zostały już jednak opracowane przez naukowców" - mówi autor badań dr Rajesh Kumar.
Zaburzenia oddychania podczas snu powodują, że tkanki nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, dochodzi do wahań ciśnienia tętniczego i wzmożonej pracy serca. Rezultatem jest senność w ciągu dnia, zmęczenie, problemy z koncentracją oraz zaburzenia nastroju.
Wcześniejsze analizy wskazywały, że niewystarczający dopływ tlenu i wysokie ciśnienie tętnicze wpływają na funkcjonowanie bariery oraz ryzyko uszkodzenia mózgu. Obecnie po raz pierwszy zaobserwowano to zjawisko u pacjentów z bezdechem. Szkody, które bezdech powoduje w mózgu, wywodzą się po części z niedotlenienia tkanek, jednak badacze nie znają jeszcze dokładnych procesów prowadzących do zwiększenia przepuszczalności bariery.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: krew, mozg, sen, bezdech
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje