Mniejsze porcje jedzenia w walce z otyłością
Zespół naukowców z University of Cambridge dokonał przeglądu 61 badań, w których brało udział 6711 osób. Uzyskano najbardziej jak dotąd przekonywujące dowody, że wielkość porcji wpływa na to, ile nieświadomie zjadamy – bowiem ludzie niechętnie zostawiają jedzenie na talerzu i jeśli dostają więcej, zjadają więcej.
Eliminacja dużych porcji mogłaby zmniejszyć dzienną dawkę kalorii o 279. Naukowcy wykazali również, że mniejsze talerze, szklanki i sztućce pomagają ograniczyć ilość spożywanego pokarmu. W pubach i restauracjach dbający o linię klienci powinni prosić o mniejsze porcje. Państwo mogłoby podjąć kroki na rzecz większej opłacalności kupowania małych porcji (kupowanie większej zwykle jest bardziej opłacalne) oraz ograniczenie wielkości w przypadku pokarmów wysokokalorycznych.
W ostatnich latach porcje w Wielkiej Brytanii stale rosły. Pomiędzy rokiem 1993 a 2013 sprzedawana w sklepach gotowa zapiekanka pasterska niemal dwukrotnie zwiększyła swoje wymiary. W tym samym czasie bajgle utyły z 70 do 86 gramów, stugramowa „rodzinna” paczka chipsów doszła do 150 gramów, paczka orzeszków ziemnych urosła o 80 proc., a placek z kurczakiem (chicken pie) o 40 proc.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: jedzenie, otylosc, nadwaga, epidemia
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje