Negatywne stereotypy pogarszają słuch i pamięć
Naukowcy z University of Toronto (Kanada) zaobserwowali, że starsze osoby, które mają negatywne odczucia dotyczące starzenia się, mogą tracić zaufanie do swojej zdolności słyszenia i zapamiętywania, co jeszcze pogarsza sytuację.
"Uczucia ludzi dotyczące bycia coraz starszym wpływają na ich funkcje sensoryczne i poznawcze - wyjaśnia Alison Chasteen, profesor Wydziału Psychologii University of Toronto i główna autorka badań. - Te uczucia są często zakorzenione w stereotypach o byciu coraz starszym i uwagach dotyczących słabnącego słuchu i pamięci, wygłaszanych przez otaczających ich ludzi”.
Podczas badania naukowcy zajęli się trzema zmiennymi - poglądami na temat starzenia się, samopostrzeganiem swojej zdolności do słyszenia i zapamiętywania oraz faktyczną wydolnością obu tych funkcji - aby odkryć powiązania między nimi.
Badana grupa liczyła 301 osób pomiędzy 56. a 96. rokiem życia. Przeprowadzono u nich standardowy test słuchu oraz badania pamięci. Następnie badani odpowiedzieli na serie pytań odnoszących się do ich oceny własnego słuchu i pamięci – na przykład tego, czy dobrze zapamiętują nazwiska albo czy łatwo im rozmawiać przez telefon.
By sprawdzić, jak zapatrują się na starzenie, proszono ich, aby wyobrazili sobie 15 scenariuszy (na przykład wypadek samochodowy, do którego zdaniem innych mogła doprowadzić ich niesprawność) i ocenili własne obawy związane z wiekiem. Pytano także o samotność, utratę niezależności, zapominanie i zadowolenie z życia.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: starosc, stereotyp, sluch, pamiec
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje