„Laboratoria młodego naukowca” inspiracją dla uczniów
Ten stan rzeczy będzie mieć poważne następstwa nie tylko dla konkurencyjności poszczególnych przedsiębiorstw, ale także dla gospodarki UE jako całości. Europa potrzebuje pracowników wykwalifikowanych w naukach ścisłych, technologii, inżynierii i matematyce (STEM), jeżeli ma podołać współczesnym wyzwaniom, takim jak zmiana klimatu czy starzejąca się populacja. Co więcej umiejętności z zakresu STEM stanowią coraz ważniejszą część umiejętności podstawowych w dzisiejszej gospodarce opartej na wiedzy.
Aby sprostać temu wyzwaniu, partnerzy projektu TEMI nawiązali współpracę z instytucjami i sieciami kształcącymi nauczycieli z całej Europy z zamiarem zorganizowania tak zwanych „laboratoriów młodego naukowca”. W programach szkoleniowych wezmą udział naukowcy i profesjonaliści ds. komunikacji – tacy jak mówcy motywacyjni – instruujący nauczycieli, jak lepiej wykorzystać koncepcje pytań badawczych i tajemnicy w nauczaniu przedmiotów ścisłych.
Koncepcja „laboratoriów młodego naukowca” jest propagowana przez decydentów jako opłacalny sposób poprawy nauczania przedmiotów ścisłych w szkołach. Istnieje nadzieja, że szkolenie stanie się częścią programu kształcenia nauczycieli, poprzedzającego przystąpienie do wykonywania zawodu. Zespół jest w trakcie opracowywania i testowania metodologii i materiałów szkoleniowych dotyczących tych laboratoriów, między innymi planów lekcji i mediów cyfrowych, które mają umożliwić nauczycielom organizowanie całodziennych warsztatów przy ograniczonym nakładzie czasu na ich przygotowanie. Wydarzenia przewidziane na pół dnia już zostały zorganizowane w czasie szkoleń czynnych zawodowo nauczycieli w odpowiedzi na konkretne zapotrzebowanie zgłaszane przez szkoły.
Aby zadbać o długofalowe wykorzystanie dorobku projektu, zespół uruchomił także witrynę, z której pobrać można materiały na temat tajemnic, przewodniki dla nauczycieli i aplikacje na smartfony. Partnerzy projektu nakręcili także około 20 filmów wideo, mających pomóc w przygotowaniu planu lekcji. Są dostępne w witrynie TEMI w języku angielskim i już niedługo zostaną udostępnione we wszystkich językach projektu.
Ponad 40 klipów zostało wybranych do stworzenia playlisty – narzędzia, które według partnerów projektów ma lepiej uzmysłowić wagę materiałów wizualnych w pobudzaniu zainteresowania uczniów.
Trzy i pół letni projekt TEMI, którego zakończenie zaplanowano na lipiec 2016 r., jest częścią unijnego ruchu na rzecz kulturowej zmiany w sposobie nauczania matematyki i innych przedmiotów ścisłych. Istnieje nadzieja, że w perspektywie długofalowej efektem będzie nowe pokolenie świadomych naukowo absolwentów, lepiej przygotowanych do podjęcia dalszej nauki, a przez to pobudzenie unijnej gospodarki opartej na wiedzy. Ponadto kompetentna naukowo populacja będzie lepiej przygotowana do aktywnego i świadomego podjęcia naglących problemów, takich jak globalne ocieplenie czy energooszczędny transport.
Więcej informacji:
Witryna projektu TEMI
Źródło: www.cordis.europa.eu
Tagi: matematyka, nauczyciel, nauki scisle, materialy, naukowiec
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje