Nowa metoda wykrywania płytki miażdżycowej
Progresja miażdżycy zależy od wielu czynników hemodynamicznych, które możemy obecnie określać i oznaczać in vivo dzięki nieinwazyjnemu obrazowaniu układu krążenia. Badacze z finansowanego przez UE projektu SMILE (Combination of shear stress and molecular imaging of inflammation to predict high-risk atherosclerotic plaque) postanowili przetestować hipotezę, zgodnie z którą działanie niewielkich sił ścinających na śródbłonek (ESS) w połączeniu ze stanem zapalnym naczyń krwionośnych może stanowić marker wysokiego ryzyko powstania płytki miażdżycowej.
Jako że miejscowe ESS są bodźcem na bieżąco wywołującym zapalenie, konsorcjum korzystało z obrazowania molekularnego metodą rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej (TK), aby monitorować progresję płytki w aorcie królika. Ta metoda łączona umożliwiła uwidocznienie przyspieszonej progresji płytki i zapalenia w odcinkach aorty o niskich ESS.
Ponadto badacze przeprowadzili pilotowe badanie kliniczne, aby zwalidować wartość predykcyjną niskich ESS i zapalenia. Korzystali z obrazowania wewnątrzwieńcowego o wysokiej rozdzielczości, aby ocenić miejscowe wzorce hemodynamiczne i przebudowę płytki miażdżycowej.
Naukowcy odkryli ścisły związek między niskimi ESS a ekspansywną przebudową wysokiego ryzyka płytki. Uwzględnienie innych czynników wysokiego ryzyka, takich jak zapalenie i wysoki poziom lipidów, dodatkowo zwiększy użyteczność tego oznaczenia podczas badań przesiewowych. Analizowanie różnych właściwości i markerów w celu stratyfikacji ryzyka u pacjentów pomoże kardiologom w wyłapywaniu szczególnie zagrożonych przypadków.
Uczestnicy projektu mają nadzieję, że wdrożenie tej metody ułatwi wykrywanie podatnej na oderwanie blaszce miażdżycowej. Wczesna i trafna diagnoza zmian, które mogą postępować w kierunku płytki wysokiego ryzyka, pozwoli na czas włączyć właściwe leczenie, na przykład z użyciem stentu lub celowanych leków.
Źródło: www.cordis.euroap.eu
Tagi: miazdzyca, plytka miazdzycowa
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje