Bezsenność ma związek z utratą istoty białej
Międzynarodowy zespół badaczy z instytutów naukowych w Chinach i Niemczech ustalił, że bezsenność współwystępuje ze zmianami w obrębie istoty białej – skupiska wypustek (aksonów i dendrytów) komórek nerwowych w mózgu.
U osób mających kłopoty ze snem substancja biała charakteryzuje się mniejszą spójnością w rejonie prawej półkuli, wzgórza i spoidła wielkiego prawdopodobnie ze względu na zanikanie osłonki mielinowej. Jest to związane z zaburzoną komunikacją pomiędzy poszczególnymi częściami mózgu.
„Te uszkodzone połączenia istoty białej biorą duży udział w regulacji snu, czuwania, funkcji poznawczych i funkcji sensomotorycznych” – podkreśla Shumei Li, współautor badania.
Naukowcy poprosili 30 zdrowych osób i 23 pacjentów cierpiących na bezsenność pierwotną (niezależną od innych czynników patologicznych) o wypełnienie kilku kwestionariuszy mierzących jakość snu, występowanie lęku i objawów depresyjnych. Następnie poddali uczestników obrazowaniu mózgu metodą tensora dyfuzji.
Okazało się, że integralność połączeń substancji białej różniła się istotnie u poszczególnych badanych w zależności od tego, czy mieli oni problemy ze snem. Najwięcej nieprawidłowości zidentyfikowano u osób cierpiących na bezsenność od dłuższego czasu i uzyskujących wysokie wyniki na skali depresji.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: mozg, istota biala, bezsennosc
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje