Agawa wspomaga formowanie kości
Badacze z Narodowego Instytutu Politechniki w Meksyku wykazali, że fruktany – związki pochodzenia roślinnego występujące m.in. w niebieskiej odmianie agawy (Agave tequilana) - współpracują z bakteriami układu pokarmowego, tworząc w jelicie grubym krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, pozwalające na efektywniejszą absorpcję minerałów, takich jak wapń i magnez. To prowadzi do przyspieszenia procesu związanego z formowaniem się kości.
W ramach badania naukowcy pozbawiali samice myszy jajników, by wywołać u nich osteoporozę – schorzenie charakteryzujące się ubytkiem masy kostnej. Następnie przez 8 tygodni karmili zwierzęta pożywieniem zawierającym fruktany. Po upływie tego czasu pobrali od gryzoni próbki kości, by zmierzyć poziom wchłaniania wapnia i magnezu oraz stężenie osteokalcyny (białka wskazującego na powstawanie tkanki kostnej).
„Okazało się, że myszy, które spożywały fruktany, wytwarzały tego białka (osteokalcyny – PAP) prawie o 50 proc. więcej i posiadały kości o średnicy znacznie większej niż zwierzęta, które nie otrzymywały substancji pochodzących z agawy” – komentuje koordynatorka badania dr Mercedes López.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: tkanka kostna, agawa, osteporoza, wapn, magnez
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje