Bakterie jelitowe wpływają na nasze zachowanie
Badacze z McMaster University (Kanada) oraz Office of Naval Research (USA) w badaniu na myszach wykazali, że skład mikrobiomu jelitowego (ogółu mikroorganizmów zamieszkujących drogi pokarmowe) odgrywa ważną rolę nie tylko w procesie trawienia i regulacji funkcji odpornościowych, ale także w kontroli emocji i zachowań, w tym lęku.
W ramach badania naukowcy na kilka minut umieszczali w jednej klatce małe, bezbronne myszy i duże, agresywne gryzonie. Procedurę powtarzali przez 10 kolejnych dni. W wyniku tego małe myszy zaczęły wykazywać objawy lęku i stresu – trzęsły się nerwowo, traciły apetyt, rzadko wchodziły w interakcje z innymi zwierzętami.
Następnie badacze pobrali od zestresowanych i spokojnych gryzoni próbki odchodów i porównali je pod względem składu bakteryjnego.
„U zestresowanych myszy bakterie jelitowe były mniej zróżnicowane. Tymczasem mniejsze zróżnicowanie przekłada się na większe zakłócenia w obrębie funkcjonowania organizmu” – komentuje jeden z autorów badania dr Paul Forsythe.
W kolejnym etapie eksperymentu naukowcy podawali zestresowanym myszom probiotyki zawierające bakterie występujące normalnie u zdrowych, spokojnych zwierząt. Zaobserwowali, że kuracja przynosiła zadziwiająco dobre efekty.
„Kuracja probiotykowa wywoływała u myszy pozytywne zmiany behawioralne, a jej efekty utrzymywały się przez kilka tygodni. Również badanie mózgu wykazało pożądane zmiany na poziomie chemicznym” – mówi inny badacz dr John Bienenstock.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: bakterie jelitowe, lek, nastroj, zachowanie
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje