Migreny ważnym wskaźnikiem ryzyka chorób serca
W dotychczasowych badaniach powiązano migreny z wyższym ryzykiem udaru mózgu, ale nie było wiadomo, czy dotyczy to również innych chorób sercowo-naczyniowych.
Dlatego naukowcy z Charite - Universitaetsmedizin w Berlinie we współpracy z kolegami z kilku ośrodków naukowych w USA przeanalizowali dane zebrane wśród 115.541 kobiet, uczestniczących w badaniu pt. „Nurses' Health Study II”. W momencie włączenia do badania panie były w wieku 25-42 lata i nie miały choroby niedokrwiennej serca, ani innego schorzenia sercowo-naczyniowego. Stan ich zdrowia śledzono przez 22 lata. Wyjściowo ok. 15 proc. z nich miało postawioną diagnozę migreny.
Analiza wykazała, że kobiety, które cierpiały na to schorzenie miały w okresie badania podwyższone o 50 proc. ryzyko rozwoju poważnej choroby układu krążenia, o blisko 40 proc. wyższe ryzyko zawału serca i o 62 proc. wyższe ryzyko udaru mózgu. Prawdopodobieństwo, że będą wymagały zabiegu poszerzania i udrożnienia naczynia wieńcowego było wyższe o 73 proc. w porównaniu z grupą kobiet bez migreny.
Co więcej migreny miały związek z wyższym o 37 proc. ryzykiem zgonu w związku z chorobą serca. Zależność tę potwierdzono niezależnie od wieku kobiet, tego czy paliły papierosy, czy miały nadciśnienie, stosowały hormonalną terapię zastępczą lub doustną antykoncepcję.
W komentarzu odredakcyjnym do artykułu Rebecca Burch z Harvard Medical School oraz Melissa Rayhill ze State University of New York w Buffalo podkreślają, że poziom ryzyka kardiologicznego związany z migreną nie powinien być wyolbrzymiany, bo choć jest on istotny na poziomie populacyjnym, ze względu na rozpowszechnienie migren, to „na poziomie indywidualnego pacjenta jest mały”.
Autorzy pracy oceniają jednak, że migrena jest na tyle częstą przypadłością, iż konieczne jest zrozumienie biologicznego podłoża jej związku z wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych oraz sprawdzenie czy istnieją sposoby na to, by je zmniejszyć, np. poprzez zastosowanie terapii redukujących częstość bólów migrenowych i łagodzących je.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: zawał, serce, migrena
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje