Picie kawy zapisane w genach
Ludzie, u których występuje mutacja genu PDSS2, piją mniej kawy niż pozostali - wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców.
Według ekspertów odkrycie to pozwala sądzić, że gen zmniejsza zdolność komórek do rozkładu kofeiny - powodując, że pozostaje ona w organizmie dłuższy czas. Dzięki temu posiadająca go osoba nie musi pić dużo kawy, aby poczuć jej pobudzające działanie.
W ramach swojej pracy naukowcy poddali badaniom genetycznym 370 osób żyjących w małej wsi w południowych Włoszech i ponad 800 osób mieszkających w sześciu wsiach w północno-wschodniej części tego kraju. Określili, ile filiżanek kawy osoby te spożywają dziennie: jak donoszą, osoby z mutacją genu PDSS2 piły średnio o jedną filiżankę kawy mniej niż pozostałe.
Swoje badanie naukowcy powtórzyli na grupie blisko 2 tys. Holendrów. Osoby z mutacją genu PDSS2 piły jeszcze mniej kawy, niż ich włoscy odpowiednicy. Tym samym potwierdzono przypuszczenia dotyczące wpływu mutacji na działanie kawy w organiźmie.
"Nasze badania wpisują w podobne analizy, które wskazują, że nasz pociąg do picia kawy zapisany jest w genach. Musimy wykonać więcej badań, aby potwierdzić ustalenie i wyjaśnić związek biologiczny między PDSS2 a spożyciem kawy" - powiedziała Dr Nicola Pirastu z Uniwersytetu w Edynburgu.
Źródło: www.pap.pl
Tagi: kawa, geny
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje