Zbyt duża aktywność mózgu też szkodzi
Mówi się, że do problemów z pamięcią i koncentracją prowadzi zazwyczaj niedostateczna aktywność mózgu, a zwłaszcza hipokampa – struktury położonej w rejonie płatów skroniowych i odpowiedzialnej za procesy uczenia się i zapamiętywania. Teraz okazuje się, że również nadaktywność neuronów w tym obszarze może upośledzać funkcje poznawcze.
Naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham (W. Brytania) zakłócali w mózgach szczurów działanie neuroprzekaźnika GABA – aminokwasu hamującego aktywność komórek nerwowych. Następnie poddawali zwierzęta testom uwagi i pamięci. Zauważyli, że gryzonie z nadmiernie pobudzonym hipokampem gorzej radziły sobie w zadaniach opartych na funkcjonowaniu pamięci, jak również w zadaniach wymagających wzmożonej koncentracji. Nadmierna aktywność neuronów w rejonie hipokampa niosła ze sobą więcej szkód, niż pobudzenie uznawane za niewystarczające.
"Odkryliśmy, że niedostateczne hamowanie upośledza pamięć, co sugeruje, że pamięć zależy od zrównoważonej aktywności hipokampa. To ważne odkrycie, bo do tej pory problemy z pamięcią wiązano głównie z obniżoną aktywnością, bądź uszkodzeniami hipokampa" – mówi koordynator badania dr Tobias Bast.
"W dodatku zaobserwowaliśmy, że niedostateczne hamowanie w obrębie hipokampa upośledza uwagę, która w normalnych warunkach nie jest zależna od hipokampa, lecz od kory przedczołowej. To prawdopodobnie odzwierciedla, jaki silne są połączenia neuronalne pomiędzy hipokampem i korą przedczołową" – dodaje badacz.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: pamiec, mozg, uwaga, neuroprzekaźnik, GABA
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje