Brak dowodów na skuteczność dentystycznych nici
Od około 100 lat nici dentystyczne są powszechnie stosowane. Jednak jak do tej pory nie stwierdzono, czy aby w jakikolwiek sposób zapobiegały rozwojowi próchnicy oraz chorobom przyzębia.
Dziennikarze z Associated Press przedstawili prośbę do amerykańskich jednostek rządowych o ujawnienie badań przy użyciu których jednostki te zalecają używanie omawianych nici dentystycznych. Dowody w postaci badań są konieczne, aby wystawić oficjalną rekomendacje. Na przedstawioną prośbę dziennikarze zostali poinformowali, iż instytucje te nie posiadają wystarczającej ilości badań do wydania rekomendacji. Dlatego nastąpiło wycofanie tejże rekomendacji przez Departament Rolnictwa i Departament Zdrowia i Opieki Społecznej.
Jak do tej pory nie przeprowadzono zbyt wystarczającej ilości badań na temat wpływu użytkowania omawianych nici na zdrowie człowieka. W roku 2011analizujacy badania naukowcy doszli do wniosku, iż istnieją słabe dowody na temat redukcji kamienia nazębnego przy zastosowaniu nici dentystycznych w trakcie 1-3 miesiecy. Przeprowadzono również liczne badania podczas których obserwowano skutki stosowania nici w trakcie np. 2 tygodni. Jest to jednak zbyt krótki czas, aby zostało zaobserwowane pojawienie się próchnicy oraz innych chorób przyzębia.
Mimo tego, iż brak jest jakichkolwiek dowodów na działanie nici dentystycznych lekarze ciągle zalecają, aby ich stosować. Tim Iafolla będący przedstawicielem National Institutes of Health stwierdza , iż nici dentystyczne pomimo tego, że są tanie to również nie niosą ze sobą ryzyka. Ponadto prawdopodobnie są w stanie pomóc i dlatego są zalecane.
Tagi: nici dentystyczne, zeby
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje