Miejskie zanieczyszczenia w ludzkim mózgu
Dokonano znalezienia w mózgu człowieka niewielkich magnetycznych cząsteczek, które pochodziły z zanieczyszczonego powietrza. Przedstawiciele Lancaster University nie zaprzeczają, iż mogą one przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera. W mózgach 37 osób w przedziale wiekowym 3-92 lat zamieszkujących Mexico City i Manchester znaleziono liczne magnetyty. Magnetyt wykazuje wysoką toksyczność, przyczynia się do utworzenia reaktywnych form tlenu w narządzie mózgu oraz ma powiązanie z powstawaniem chorób neurodegeneracyjnych.
Prof. Barbara Maher we współpracy z naukowcami z Oxfordu, Glasgow, Mexico City oraz Manchesteru przeprowadzili badania magnetytów z wykorzystaniem technik spektroskopowych. Zaobserwowano dwa rodzaje cząstek – cząstki kanciaste, które w mózgu formują się zapewne w sposób naturalny oraz cząstki sferyczne. Średnica cząstek sferycznych osiągała rozmiary nawet do 150 nm. Ponadto zauważono, iż niektóre miały nadtopioną powierzchnię, co wskazuje na formowanie w wysokiej temperaturze. Prawdopodobnie mogły powstać m.in. silnikach samochodowych bądź ogniskach. Bardzo często sferyczne cząstki występują wraz z nanocząsteczkami zawierającymi takie metale jak platyna, nikiel czy kobalt.
Profesor Maher komentuje, iż znalezione cząstki wykazują wysokie podobieństwo do tych występujących w zanieczyszczonym powietrzu obok ruchliwych ulic, gdzie tworzą się w silnikach bądź podczas procesu hamowania. Nanocząstki o średnicy poniżej 200 nm są w stanie dostać się do mózgu przez nerw węchowy w wyniku oddychania.
Źródło: MedicalXpress
Tagi: mozg, zanieczyszczenie, powietrze
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje