Rozstrzygnięto konkurs „Złoty Skalpel”
W konkursie na najbardziej innowacyjne przedsięwzięcia w polskiej medycynie po raz pierwszy przyznano dwa równorzędne wyróżnienia. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w poniedziałek w Warszawie.
Kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Mirosław Wielgoś podkreślił, że wewnątrzmaciczne operacje płodu są jednymi z największych osiągnięć chirurgii prenatalnej. Specjalista zajmuje się nimi od 20 lat. "Dzięki tym zabiegom można uratować płody, które miałyby niewielkie szanse przeżycia" – podkreślił.
Przykładem są skomplikowane operacje płodów z rozpoznaną przepukliną przeponową, które w Polsce wykonywane są od ponad 2 lat. Pierwszą z nich w naszym kraju prof. Wielgoś przeprowadził w lutym 2014 r. wspólnie z dr Przemysławem Kosińskim, który szkolił się w tym zakresie u prof. Kyprosa Nikoleidesa z King's College w Londynie.
Wrodzona przepuklina przeponowa jest ciężką wadą, gdyż oddziela jamę brzuszną od klatki piersiowej i powstaje na ogół między czwartym a ósmym tygodniem życia płodu. Wtedy może wytworzyć się w niej otwór, przez który przedostają się narządy wewnętrzne i uciskają klatkę piersiową. Rozwój płuc jest wtedy zakłócony, a zaburzenia są tym większe, im wcześniej powstanie przepuklina.
Zdaniem prof. Wielgosia można temu zabiec jedynie poprzez wszczepienie do tchawicy płodu specjalnego balonu. Stąd nazwa operacji: fetoskopowa okluzja tchawicy płodu (FETO). Dzięki niej płuca mogą nadal się rozwijać, co poprawia rokowania płodu. Bez takiej odpowiednio wcześnie przeprowadzonej operacji w łonie matki szanse na uratowanie malucha, który urodzi się z taką wadą, są minimalne.
Balon po kilku tygodniach jest usuwany, kiedy nie ma już większego zagrożenia anatomicznego dla rozwoju dziecka. Pozawala on jedynie przetrwać najbardziej krytyczny okres
Tagi: konkurs, medycyna, innowacje
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje