Pesymizm zwiększa ryzyko choroby wieńcowej
Badania fińskich naukowców wykazały, że pesymizm może zwiększać ryzyko zgonu z powodu choroby wieńcowej. Nie oznacza to jednak, że optymiści są na tę chorobę w mniejszym stopniu narażeni. Wnioski publikuje pismo "BMC Public Health".
"Silny pesymizm już wcześniej łączony był z czynnikami ryzyka chorób serca, m.in. z rozwojem stanu zapalnego, jednak mało informacji dotyczyło zależności pomiędzy pesymizmem a ryzykiem zgonu z powodu choroby wieńcowej" - mówi autor badań dr Mikko Pankalainen ze Szpitala Centralnego Paijat-Hameen (Paijat-Hameen Keskussairaala) w Lahti.
W badaniach wzięło udział 2267 osób od 52 do 76 lat. Pod uwagę wzięto m.in. czynniki psychologiczne i społeczne, styl życia, status społeczno-ekonomiczny, a także dane dotyczące poziomu glukozy, ciśnienia tętniczego, stosowania leków na nadciśnienie lub cukrzycę czy wcześniejszego zdiagnozowania choroby wieńcowej. Wszyscy uczestnicy wypełnili testy psychologiczne, które mierzyły poziom optymizmu i pesymizmu.
W ciągu kolejnych 11 lat z powodu choroby wieńcowej zmarło 121 osób. Po porównaniu wyników testów naukowcy stwierdzili, że w większości przypadków osoby te były nastawione pesymistycznie. Po uwzględnieniu wszystkich czynników ustalili, że osoby, u których poziom pesymizmu był największy, były 2,2-krotnie bardziej narażone na zgon z powodu choroby wieńcowej w porównaniu z osobami, u których poziom pesymizmu był najmniejszy. Naukowcy podkreślają jednak, że badania miały charakter obserwacyjny i wskazują na możliwą zależność, a nie związek przyczynowo-skutkowy.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Tagi: choroba wiencowa, pesymizm
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje