Nowe biomarkery chorób układu krążenia
W tym kontekście uczestnicy finansowanej przez UE inicjatywy BIOMARCARE (Biomarker for cardiovascular risk assessment in Europe) oznaczali na dużą skalę biomarkery na europejskich kohortach. Naukowcy chcieli zapewnić ogólny obraz wartości prognostycznej znanych i nowo odkrywanych biomarkerów.
Do identyfikacji nowych biomarkerów na podstawie ich powiązań z ryzykiem chorób układu krążenia i fenotypem choroby konsorcjum BIOMARCARE wykorzystało najnowocześniejsze dane omiczne (proteomiczne, transkryptomiczne, metabolomiczne i miRNA).
Konsorcjum zwalidowało znane wcześniej i nowe biomarkery na populacji europejskiej i kohortach pacjentów oraz pracowało nad identyfikacją tych użytecznych do oceny ryzyka chorób układu krążenia. Po ocenie różnych populacji europejskich naukowcy zidentyfikowali oraz zwalidowali biomarkery układu krążenia, takie jak bardzo czuła troponina I, NT-proBNP oraz nowe markery, takie jak metabolity i mikroRNA.
Uczestnicy projektu BIOMARCARE stworzyli scentralizowane jednostki przetwarzania danych, które harmonizują je między różnymi placówkami badawczymi i przygotowują do analiz.
Wyniki te przyczynią się do realizacji strategii uzyskiwania zindywidualizowanej prognozy ryzyka chorób układu krążenia Powiązanie biomarkerów z wyborami dotyczącymi trybu życia i przyjmowanymi lekami powinno pomóc w sformułowaniu polityki zdrowotnej i potencjalnie zmniejszyć częstość występowania chorób układu krążenia.
Źródło: www.cordis.europa.eu
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje