Popularny dodatek do żywności pogarsza funkcje jelit
Profesor Grethen Mahler wraz z innymi naukowcami z Binghamton University, State University of New York postanowili bliżej przyjrzeć się popularnemu dodatkowi do żywności – tlenkowi tytanu (IV). Ich eksperyment pokazał, że pogarsza on działanie jelita ciężkiego, w szczególności wpływa negatywnie na wchłanianie żywności oraz zmniejsza efektywność funkcji barierowej przed patogenami. Substancja ta znajduje się między innymi w pastach do zębów, niektórych czekoladach oraz mlekach odtłuszczonych ze względu na jej właściwości poprawiania wyglądu (zmiana barwy, gładka konsystencja, apetyczny wygląd). Oprócz tego stosuje się ją również przy wytwarzaniu farb czy papieru oraz do wnętrz światłowodów i fotoanod.
Na czym polegał eksperyment?
Badacze postanowili wystawić hodowlę komórek nabłonkowych jelita ciężkiego na działanie cząsteczek wyżej wspomnianej substancji o średnicy 30 nanometrów. Chciano przeanalizować wpływ Nano-TiTO2 na powstawanie reaktywnych form tlenu, funkcjonowanie jelitowej fosfatazy alkaicznej oraz podstawowych funkcji jelita. Po 4 godzinach ostrej ekspozycji, której poddano część komórek okazało się, że nie ma ona wpływu na działanie komórek jelita ciężkiego. Inaczej wyglądała sprawa komórek narażonych na chroniczne, trwające 5 dni, działanie tlenku tytanu (IV) – mimo mniejszej ilości cząsteczek, długotrwałe stosowanie substancji wpłynęło negatywnie na działanie bariery jelitowej, spowolniło metabolizm oraz utrudniło wchłanianie się kwasów tłuszczowych, cynku oraz żelaza, a co więcej, osłabieniu uległo działanie enzymów przy wzmocnieniu się sygnalizacji zapalnej.
Jak w takim razie doszło do tego, że tlenek tytanu (IV) używany jako dodatek do żywności?
Według profesora prowadzone wcześniej badania skupiały się na wpływie tlenku tytanu (IV) na mikrokosmki, a ich zespół skupił się na subtelniejszych zmianach, na które wpływ miało mniejsze stężenie substancji, rozszerzając przy tym eksperyment o wpływ na działanie jelit. Mahler stwierdził jednocześnie, że produkt ten znajduje się w żywności od dawna, jego zespół chciał tylko wzmocnić świadomość konsumentów.
Chcąc uniknąć działania tlenku tytanu (IV) wystarczy zrezygnować z przetworzonej żywności a w szczególności z cukierków.
Źródło: Binghamton University, State University of New York
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje