Słodzone napoje wpływają na objetość mózgu
Najnowsze badania dotyczące picia słodkich napojów nie napawają optymizmem. W czasopiśmie Alzheimer’s & Dementia and Stroke opublikowano wyniki, które dowodzą, że regularne spożywanie napojów bogatych w słodziki i cukry naturalne (takich, jak Coca-cola, Pepsi czy soki owocowe) wpływa na zmniejszenie objętości ludzkiego mózgu. Mniejszy się obszar zwany hipokampem, który odpowiada za pamięć.
Dieta pozbawiona cukru jest nie tylko zdrowa, ale także zapewnia lepszą jakość życia – regularne spożywanie słodkich napojów aż trzykrotnie zwiększa ryzyko udaru i demencji.
Naukowcy z BUSM (Boston University School of Medicine) przeprowadzili eksperyment, w którym udział wzięły osoby w 3 grupach wiekowych. Zbadano 4000 ochotników w wieku powyżej 30 lat, 2888 osób w wieku 45+ oraz 1484 osoby w wieku powyżej 60 lat.
Przeprowadzone badania wykazały, że w dłuższej perspektywie częste spożywanie napojów gazowanych i soków owocowych bogatych w cukier prowadzi do zaburzeń pamięci. Specjaliści z BUSM sugerują więc, że należy ograniczyć takie napoje w naszej diecie.
Źródło: EurekAlert
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje