Otyłość i niedowaga zwiększają ryzyko migreny
Jak podkreśla B. Lee Peterlin ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, potrzeba dalszych badań, by określić, czy pomoc w podwyższeniu lub zmniejszeniu wagi u osób z tymi dolegliwościami może rzeczywiście pomóc w obniżeniu ryzyka migreny. Zależność otyłość-migrena jest umiarkowana.
W 12 badaniach, które przeprowadzono łącznie na 288.981 osobach, po uwzględnieniu wieku i płci, skompilowane wyniki wykazały, że osoby z niedowagą oraz otyłością mieli migreny odpowiednio 13% i 27% częściej niż pacjenci z prawidłową wagą ciała. Schorzenia te definiowano według wskaźnika BMI, gdzie jego wartość równa 30 lub większa oznaczała otyłość, a 18,5 i niższa niedowagę.
Autorzy analizy podkreślają w szczególności wagę zmiennych wieku i płci, bowiem badania wykazały, ze zarówno ryzyko występowania chorób związanych z nadwagą, jak i częstotliwość występowania migren jest większe u kobiet i młodych ludzi. Jak wiadomo, tkanka tłuszczowa wydziela wiele zróżnicowanych związków, które w różny sposób wpływają na zdrowie i rozwój przypadłości. Nie jest jednak jeszcze stwierdzone, jak procent tłuszczu w ciele człowieka wpływa na migreny. Bardzo możliwe jednak, podkreśla Peterlin, że tę dolegliwość powodują także inne czynniki, takie jak zmiana leków, zaburzenia takie jak depresja oraz zmiana aktywności fizycznej.
Publikacja ukazana w piśmie Neurology pokazuje jednak pewne możliwe wady badania, jakimi było pozwolenie połowie badanych na samodzielne określenie swojego BMI, a także uwierzenie uczestnikom na słowo, że rzeczywiście mają migreny. Wszystko to jednak może zostać potwierdzone w późniejszych, dokładniejszych badaniach, więc trzymajcie rękę na pulsie!
Źródło: American Academy of Neurology (AAN)
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje