Orzechy wydłużają życie chorych na raka jelita
Reuters informuje, że badanie to będzie szczegółowo prezentowane podczas kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, które pod koniec maja rozpoczyna się w Chicago.
Orzechy coraz częściej zalecane są przez dietetyków. Wykazano już, że mogą chronić przed chorobami sercowo-naczyniowymi i cukrzycą, zmniejszają nawet ryzyko otyłości. Najnowsze badania sugerują, że mogą być przydatne nawet u chorych na nowotwory.
Dr Temidayo Fadelu z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie wraz ze swym zespołem przeprowadził badania kliniczne, w których uczestniczyło 826 chorych z rakiem jelita grubego w trzecie stadium. To dość zaawansowany etap choroby, w którym nie ma jeszcze odległych przerzutów, ale są zajęte okoliczne węzły chłonne.
U wszystkich pacjentów zgodnie ze standardami przeprowadzono operację usunięcia guza oraz poddano ich chemioterapii, ale zauważono, że ci, którzy spożywali około 60 gramów orzechów drzewnych tygodniowo (19 proc. wszystkich badanych), o 42 proc. byli mniej narażeni na nawrót choroby i o 57 proc. niższe było u nich ryzyko zgonu.
Dr Fadelu podkreśla, że tak korzystny efekt dają jedynie orzechy drzewne, czyli takie jak migdały i nerkowce, a nie orzeszki ziemne. „Orzeszki wykazują inny metabolizm działania w organizmie” – wyjaśnia specjalista.
Prezes ASCO Daniel Hayes stwierdził w oświadczeniu, że tak prosta zmiana diety, jak większe spożycie orzechów, może znacząco wydłużyć przeżycie chorych. Dodaje, że lekarze, jak również pacjenci często nie zwracają na to uwagi.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje