Recepta na dobry wystrój: jak urządzić gabinet i poczekalnię?
redro.pl/fototapety/przeznaczenia/do-gabinetu-lekarskiego/
Każdy, komu zdarzyło się siedzieć w poczekalni przed gabinetem lekarskim, dobrze wie, jak stresujące, chłodne i niemal bezduszne (jeśli nie wprost brzydkie) bywa to miejsce. A przecież wcale nie musi tak być: zarówno poczekalnia, jak i gabinet mogą robić miłe, bardzo pozytywne wrażenie, jeśli tylko poświęci się trochę czasu na to, by odpowiednio je zaaranżować i udekorować z pomocą ozdób takich jak obrazy, kwiaty doniczkowe, plakaty czy właśnie fototapety do gabinetu lekarskiego. Jeśli jesteś osobą odpowiedzialną za udekorowanie gabinetu – albo jego właścicielem i gospodarzem – mamy dla Ciebie kilka fantastycznych wskazówek, dzięki którym te wnętrza będą wyglądały lepiej niż kiedykolwiek!
1. Odpowiednie dekoracje do odpowiedniego wnętrza
Zanim zabierzesz się do projektowania i planowania, musisz mieć jasny obraz tego, jaki rodzaj usług – i, co bardzo ważne, wobec jakiej grupy – oferuje dany gabinet. Fototapety do szpitala dziecięcego, podobnie jak właściwie wszystkie inne dekoracje tego miejsca, będą zupełnie inne niż te, które będą nadawały się, aby ozdobić poczekalnię prywatnego gabinetu ginekologicznego. W tym pierwszym dobrze wyglądać będą wzory zainspirowane przez postaci z bajek, na przykład, a w tym drugim – delikatne i kojące, choć niepozbawione elegancji motywy.
2. Osobisty akcent
Ciekawym i nietuzinkowym, a jednocześnie niewątpliwie stylowym sposobem na udekorowanie gabinetu lekarskiego może być ozdobienie wnętrza przedmiotami nawiązującymi do hobby, gustu albo zainteresowań rezydującego w nim lekarza czy lekarki. To taki osobisty akcent, który rzadko spotyka się w tego rodzaju przestrzeniach, a który może mieć kolosalne znaczenie dla budowania komfortowej, bezpiecznej atmosfery w gabinecie. Nie chodzi tu, naturalnie, o to, aby zamienić gabinet czy poczekalnię w muzeum pamiątek i bibelotów, ale nieduże choć wyraziste rysy, takie jak przedstawiająca widok na Tatry fototapeta do gabinetu doktora, który w wolnych chwilach lubi udawać się n górskie wyprawy, mogą być naprawdę dobrym rozwiązaniem, które ociepli wizerunek specjalisty w oczach pacjentów. Miło chodzić do lekarza, który jest człowiekiem z krwi i kości, a nie tylko wypisującym recepty urzędnikiem w kitlu!
3. Daj świadectwo
Dekorowanie gabinetu albo poczekalni poprzez zawieszanie na ścianach oprawionych świadectw i certyfikatów uzyskanych przez danego specjalistę to praktyka szeroko stosowana w krajach Zachodu, ale w Polsce wciąż stosunkowo mało popularna. A szkoda, ponieważ wszystkie te certyfikaty kompetencji mogą służyć zbudowaniu pozytywnej opinii w oczach pacjentów – by nie wspomnieć o tym, że jeśli tylko są starannie i estetycznie oprawione, mogą być całkiem niezłą ozdobą.
4. Terapia kolorem, czyli wybór barwy fototapety do gabinetu lekarskiego (i nie tylko)
Dekorując gabinet i poczekalnię, najlepiej zrobisz, wybierając do tego celu kolory o potwierdzonym działaniu uspokajającym i kojącym, a zatem odcienie chłodne. Nie musisz, oczywiście, malować wszystkiego z góry na dół na niebiesko, ale miej świadomość, że kolory takie jak pomarańczowy, żółty czy brzoskwiniowy mogą w tym miejscu wyglądać nie „wesoło” czy „pogodnie”, jak w innych wnętrzach, ale denerwująco! Dla uzyskania satysfakcjonującego rezultatu celuj raczej w jasne odcienie: błękit, jak dowodzą badania, delikatnie obniża ciśnienie krwi i spowalnia oddech, co wpływa na uspokojenie, ale już granat często wywołuje przygnębienie i smutek.
5. Odrobina żywej zieleni
Nie ma wnętrza, które nie zyskałoby na dodatku w postaci roślin: one całkiem dosłownie ożywiają wnętrze! Sprawdzą się równie dobrze w poczekalni, jak i w gabinecie. Zielone rośliny doniczkowe to zawsze dobry wybór, ale jeżeli chcesz przydać poczekalni odrobiny luksusu, wazon ze świeżymi ciętymi kwiatami będzie perfekcyjny: subtelny, stylowy i elegancki jednocześnie.
6. Komfort i estetyka muszą iść ręka w rękę
Dekoracje są bardzo istotne, ale planując je, pamiętaj, że priorytetem jest wygoda i dobre samopoczucie pacjentów. Nawet najpiękniejszy bukiet kwiatów nie będzie mile widziany w poczekalni gabinetu alergologicznego, na przykład! Na szczęście wiele przedmiotów o funkcjonalnym charakterze może być jednocześnie ozdobami: ładne pudełko na chusteczki, stylowy wieszak czy – bardzo istotna rzecz! – wygodne krzesła albo fotele mogą nie wydawać się kluczowymi sprzętami w gabinecie czy poczekalni, ale na pewno zrobią dużą różnicę w postrzeganiu całości przez pacjentów.
7. Higiena przede wszystkim!
Poczekalnie i gabinety lekarskie to miejsca, w których bardziej niż gdziekolwiek indziej należy dbać o stałe zachowywanie nienagannej czystości. Wszystkie elementy wykorzystywane do udekorowania tego miejsca muszą być łatwe w czyszczeniu (albo wymienialne). Bezpieczeństwo i czystość są najważniejsze!
Tagi: projektowanie, wyposażenie, gabinety lekarskie
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje