Neurony z pnia mózgu sterują apetytem
Komórki zlokalizowane są w części pnia mózgu o nazwie jądro grzbietowe szwu. Naukowcy skoncentrowali się na tym obszarze, gdyż wcześniejsze badania wskazywały na jego aktywację u głodnych myszy. Inną grupę gryzoni przekarmiano i wówczas wyraźny był zupełnie inny wzorzec aktywacji komórek w jądrze grzbietowym szwu. Sugerowało to, że neurony rozmieszczone w tej części mózgu odgrywają rolę w regulacji zachowań związanych z przyjmowaniem pokarmu.
Obecnie badacze postanowili ustalić, które z wielu typów komórek nerwowych jądra grzbietowego szwu są rzeczywiście zaangażowane w ten proces. Badania genetyczne w dwóch grupach myszy wykazały, że neurony aktywowane przez uczucie sytości uwalniały kwas glutaminowy, podczas gdy neurony aktywowane przez głód uwalniały inny neuroprzekaźnik - kwas gamma-aminomasłowy (GABA).
Naukowcom udało się drogą chemiczną aktywować komórki uwalniające kwas glutaminowy u otyłych myszy. Dzięki temu apetyt gryzoni wyraźnie się zmniejszył, co w rezultacie doprowadziło do redukcji wagi. Aktywacja neuronów uwalniających GABA powodowała z kolei zwiększenie apetytu gryzoni.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje