Niski poziom kortyzolu oznaką przewlekłego stresu
Zwykło się uważać, że stężenie kortyzolu, zwanego hormonem stresu, rośnie w organizmie w momencie doświadczania podwyższonego napięcia. Dotychczas nie było jednak pewności co do tego, jak zachowuje się kortyzol w sytuacji doświadczania chronicznego stresu. Niektóre badania, prowadzone także na ludziach, sugerowały, że przewlekły stres wiąże się z podwyższonym poziomem kortyzolu, inne – wręcz przeciwnie – dowodziły, że długotrwałe napięcie skutkuje spadkiem stężenia hormonu.
Naukowcy z Uniwersytetu w Rennes (Francja) w badaniu na koniach wykazali, że ekspozycja na długotrwały stres koreluje z obniżeniem poziomu kortyzolu. Badacze przypuszczają, iż ciągłe napięcie wywołujące częste skoki stężenia hormonu prowadzi w końcu do załamania organizmu. Nie wiedzą tylko, kiedy owo załamanie następuje.
Specjaliści przez kilka tygodni obserwowali 59 koni wystawianych na działanie długotrwałego stresu. Konie te były trzymane w niewielkich boksach (ograniczenie przestrzeni i kontaktów społecznych) i ujeżdżane przez niedoświadczonych jeźdźców. Badacze monitorowali zachowanie zwierząt oraz mierzyli poziom kortyzolu w ich krwi i kale.
Okazało się, że konie zdradzające objawy kiepskiego samopoczucia – uszy nastawione do tyłu, schorzenia grzbietu, anemia – charakteryzowały się niskim poziomem kortyzolu. Podobne stężenie tego hormonu stwierdza się zwykle u zwierząt cierpiących na depresję.
Wyniki badania sugerują, iż relacja pomiędzy poziomem kortyzolu a stresem jest bardziej skomplikowana, niż myślano, i wymaga głębszego zrozumienia.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje