Wahania wagi zwiększają ryzyko demencji
Seniorzy, którzy szybko i dużo przybierają lub tracą na wadze, mogą być bardziej narażeni na demencję - informują koreańscy naukowcy na łamach "BMJ Open".
Badaniami prowadzonymi przez zespół z Narodowego Uniwersytetu Kyungpook w Korei Południowej objęto ponad 67 tys. osób w wieku 60-79 lat, których wskaźnik masy ciała (BMI) rejestrowany był w latach 2002-2003 i 2004-2005. Gromadzono także dane dotyczące statusu społeczno-ekonomicznego oraz kardiometabolicznych czynników ryzyka.
Uczestnicy monitorowani byli średnio przez 5 lat. W tym czasie demencja wystąpiła u 4887 mężczyzn i 6685 kobiet.
Naukowcy zaobserwowali, że w przypadku obu płci szybka zmiana wagi, tj. zwiększenie lub zmniejszenie BMI o ponad 10 proc. w ciągu dwóch lat, miała związek z podwyższonym ryzykiem demencji w porównaniu z osobami o stabilnym BMI.
Wskaźnik masy ciała na początku badań nie miał związki z ryzykiem demencji, z wyjątkiem niskiej wagi u mężczyzn.
Potwierdzono, że istotnymi czynnikami ryzyka demencji było nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, wysoki poziom glukozy na czczo, niewydolność serca, palenie papierosów, częste spożywanie alkoholu i mała aktywność fizyczna.
Jak komentują autorzy badania (https://bmjopen.bmj.com/content/9/5/e021739 ), w celu zapobiegania rozwojowi demencji seniorzy powinni dbać o utrzymywanie prawidłowej masy ciała i prowadzić zdrowy tryb życia.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje