Antydepresanty obniżają poziom empatii
To nie sama depresja, lecz leki przeciwdepresyjne przyczyniają się do obniżenia poziomu empatii, a zwłaszcza wrażliwości na cudzy ból – wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie „Translational Psychiatry”.
Do tej pory sądzono, że za obniżenie poziomu empatii – zdolności do rozpoznawania, rozumienia i współodczuwania cudzych emocji – odpowiada zachorowanie na depresję. Badania prowadzono jednak prawie wyłącznie na osobach leczonych farmakologicznie.
Teraz naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego (Austria) wykazali, że to właśnie leki przeciwdepresyjne stosowane w kuracji zaburzeń nastroju mogą prowadzić do zaniku empatycznych odruchów.
Badacze pokazywali pacjentom cierpiącym na depresję (lecz niezażywającym leków), filmy prezentujące osoby poddawane bolesnym procedurom medycznym. W tym czasie mierzyli aktywność mózgu uczestników za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego oraz prosili ich o ocenę własnego poziomu empatii.
Trzy miesiące później, gdy pacjenci przyjmowali już leki przeciwdepresyjne – głównie selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) – specjaliści powtórzyli badanie. Wyniki porównali z rezultatami uzyskanymi przez grupę kontrolną.
Okazało się, że na początku wrażliwość na cudzy ból nie różniła się zbytnio u pacjentów z depresją i osób z grupy kontrolnej. Jednak u pacjentów z depresją przyjmujących antydepresanty poziom wrażliwości znacząco spadał. Nie dość, że sami badani gorzej oceniali swoje wskaźniki empatii, to jeszcze w ich mózgach malała aktywność rejonów powiązanych wcześniej ze zdolnością do współodczuwania.
„W kontekście społecznym mniejsze obciążenie emocjonalne związane z negatywnymi wydarzeniami prawdopodobnie ułatwia pacjentom powrót do zdrowia. Jednakże wpływ osłabionej empatii na funkcjonowanie społecznej pacjentów powinien być przedmiotem dalszych badań” – komentuje dr Markus Rütgen, główny autor projektu (https://www.nature.com/articles/s41398-019-0496-4).
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje