Mężczyźni z większym obwodem narażeni na zgon z powodu raka prostaty
Mężczyźni z większym obwodem w talii, spowodowanym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, są o 35 proc. bardziej narażeni na zgon z powodu raka prostaty - wykazało brytyjskie badanie trwające prawie 11 lat z udziałem ponad 200 tys. mężczyzn.
W trakcie European and International Conference on Obesity (ECOICO) naukowcy z University of Oxford przedstawili kolejny powód ku temu, aby zachować odpowiednią masę ciała.
Choć zaprezentowane badanie nie pokazywało zależności przyczynowo-skutkowych, to wskazało wyraźnie, że tłuszcz w okolicach talii i brzucha zwiększa ryzyko raka prostaty.
Choroba ta zajmuje drugie miejsce pod względem liczby zgonów mężczyzn z powodu nowotworów. Jak przypominają badacze, np. w Wielkiej Brytanii schorzenie stanowi jedną czwartą nowotworów u mężczyzn.
Istniały już badania wskazujące na związek między tkanką tłuszczową a ryzykiem zachorowania. Zależność była jednak nie do końca poznana. M.in. nie było wiadomo, czy znaczenie ma sama ilość tkanki tłuszczowej, czy także jej rozmieszczenie.
Eksperci z Oxfordu przez prawie 11 lat obserwowali więc ponad 218 tys. mężczyzn, którzy na początku badania mieli od 40 do 69 lat i byli wolni od raka. Naukowcy uwzględnili przy tym różnorodne czynniki społeczne, ekonomiczne i związane ze stylem życia.
W trakcie okresu obserwacji z powodu raka prostaty zmarło 517 mężczyzn. Badanie nie wykazało jasnego związku między ryzykiem zgonu a wskaźnikiem masy ciała (BMI). Jednak uczestnicy, którzy znajdowali się w 25 proc. osób o najszerszej talii, byli o 35 proc. bardziej zagrożeni zgonem z powodu choroby niż ci, którzy znajdowali się w 25 proc. mężczyzn o talii najwęższej.
Jednocześnie panowie o najwyższej wartości stosunku obwodu talii do bioder byli o 34 proc. bardziej narażeni na śmierć z powodu raka prostaty, niż ich koledzy, u których ten stosunek był najmniejszy.
„Zanotowaliśmy wyraźny związek między nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha i talii oraz ryzykiem zgonu z powodu raka prostaty, ale nie pojawiła wyraźna korelacja między całkowitym tłuszczem w ciele i śmiercią z tej przyczyny. Jednak do potwierdzenia tych wyników potrzebna jest większa liczba przeanalizowanych przypadków z tego badania i innych populacji ” - mówi kierująca pracami dr Aurora Perez-Cornago.
Jeśli ktoś ma tłuszcz ulokowany w innych miejscach ciała, także powinien się tym zainteresować. „Wysokie BMI podnosi ryzyko innych chorób, w tym innych rodzajów raka, więc ludzie powinni wziąć pod uwagę możliwe skutki nadmiernej ilości tłuszczu, gdziekolwiek w ciele się znajduje” - dodaje ekspertka.
Naukowcy liczą, że przyszłe badania pozwolą sprawdzić wpływ tkanki tłuszczowej na agresywne rodzaje raka prostaty.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje