Wirusy przenoszone przez komary mogą sprzyjać udarowi
Jednoczesne zakażenie przenoszonymi przez komary wirusami Zika i chikungunya może być czynnikiem wyzwalającym udar mózgu - informuje pismo “The Lancet Neurology”.
Badania dotyczące związku pomiędzy chorobami neurologicznymi a zakażeniem wirusami Zika i chikungunya przeprowadzili naukowcy z University of Liverpool oraz ich brazylijscy współpracownicy.
Oba wirusy występują głównie w tropikach, powodując epidemie wysypki i gorączki w krajach takich, jak Brazylia i Indie. Jak powszechnie wiadomo, zakażenie wirusem Zika w czasie ciąży powoduje uszkodzenia mózgu u niemowląt. Jednak nowe badania wskazują, że może on również powodować choroby układu nerwowego u dorosłych.
Największe jak dotąd tego typu badanie przeprowadzono na 201 dorosłych osobach z nowo rozpoznaną chorobą neurologiczną, leczonych w Brazylii podczas epidemii chikungunya z roku 2015 i Zika z 2016. Przeprowadzono kompleksowe testy PCR i przeciwciał na obecność wirusów.
Spośród 201 pacjentów przyjętych z podejrzeniem choroby neurologicznej związanej z wirusem Zika, chikungunya lub obydwoma, 148 miało potwierdzenie zakażenia w badaniach laboratoryjnych, z czego około jedna trzecia była zakażona więcej niż jednym wirusem.
Osoby zakażone ziką były szczególnie narażone na zespół Guillain-Barre, w którym uszkodzone są nerwy rąk i nóg. Chikungunya częściej powodowała zapalenie i obrzęk mózgu oraz zapalenie rdzenia kręgowego. Oba wirusy sprzyjały udarowi, który jednak był bardziej prawdopodobny u pacjentów zakażonych jednocześnie dwoma wirusami.
Spośród pacjentów z udarem, którzy mieli średnio 67 lat, około dwie trzecie miało infekcję więcej niż jednym wirusem. Wiele osób, które przeszły udar, miało inne czynniki ryzyka, takie jak wysokie ciśnienie krwi. To wskazuje, że udar po zakażeniu wirusem Zika i chikungunya może być najczęściej obserwowany u tych, którzy są już w grupie wysokiego ryzyka.
Do udaru dochodzi, gdy zostaje zablokowana jedna z tętnic dostarczających krew do mózgu. Wiadomo, że ryzyko udaru wzrasta po niektórych typach infekcji wirusowych (np. wirusem ospy wietrznej i półpaśca oraz HIV). Udar mózgu jest też coraz częściej rozpoznawany jako powikłanie COVID-19.
„Chociaż uwaga świata skupia się obecnie na COVID-19, inne wirusy, które niedawno się pojawiły, takie jak Zika i chikungunya, nadal krążą i powodują problemy. Musimy lepiej zrozumieć, dlaczego niektóre wirusy wywołują udar, abyśmy mogli spróbować zapobiec temu w przyszłości” - powiedział jeden z autorów, prof. Tom Solomon, dyrektor National Institute for Health Research, Health Protection Research in Emerging and Zoonotic Infections na University of Liverpool.
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje