Mózg nie zwalnia aż do później starości
Naukowcy z Uniwersytetu w Heidelbergu uspokajają wszystkich, którzy obawiają się pogorszenia umysłowej sprawności na starość. 60-latkowie myślą równie szybko, jak młodzi ludzie - wskazuje eksperyment z udziałem ponad miliona ochotników. Starsze osoby jednak bardziej starają się unikać błędów.
„Zwykle zakłada się, że im ktoś jest starszy, tym wolniej reaguje na zewnętrzne bodźce. Jeśli by tak było, mentalne procesy zachodziłyby najszybciej w wieku 20 lat i zwalniały wraz z wiekiem” - mówi dr Mischa von Krause, autor publikacji, która ukazała się w piśmie „Nature Human Behaviour” (https://www.nature.com/articles/s41562-021-01282-7).
Aby sprawdzić, czy tak się rzeczywiście dzieje, jego zespół przyjrzał się danym zgromadzonym w trakcie szeroko zakrojonego, amerykańskiego, prowadzonego online badania, w którym ponad milion ochotników wykonywało proste mentalne zadania.
Uczestnicy musieli na przykład nacisnąć odpowiedni przycisk, aby wybrać na prezentowanych zdjęciach osoby danej rasy, czy przypisać słowa do kategorii „dobre” i „złe”.
Rzeczywiście, starsze osoby odpowiadały wolniej od młodych.
Jednak dokładniejsza analiza danych pokazała, że spowolnienie wynikało z większych starań, aby nie popełnić pomyłki, a nie z wolniejszych reakcji.
Spowolnieniu ulegają jednak funkcje motoryczne - starsi ochotnicy, mimo, że ich mózg działał równie szybko, potrzebowali nieco więcej czasu na naciśnięcie przycisku.
Przetwarzanie informacji zaczynało tymczasem spowalniać dopiero po 60. roku życia.
„Wygląda na to, że nie musimy się obawiać, że z biegiem lat znacząco będziemy tracili prędkość procesów mentalnych, w szczególności - nie w czasie typowego życia zawodowego. Trzeba też zauważyć, że uczestnicy eksperymentu w różnym wieku wykazywali się zarówno niską, jak i wysoką prędkością procesów poznawczych. Nasze wyniki są uśrednione” - dodaje specjalista.
Źródło: pap.pl
wstecz Podziel się ze znajomymi
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje