Czas spędzany z dzieckiem przekłada się na jego wyniki w nauce
Poziom wykształcenia rodzica, który spędza więcej czasu z dzieckiem, odgrywa istotniejszą rolę w jego sukcesach akademickich – wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańskich i izraelskich naukowców.
Badacze z Uniwersytetu Stanu Ohio (USA) oraz Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie (Izrael) sprawdzali, jak nieobecność jednego z rodziców, spowodowana śmiercią lub rozwodem, przekłada się na wyniki egzaminu maturalnego u izraelskich nastolatków.
W tym celu przyjrzeli się bliżej losom ponad 22 tys. dzieci, które straciły rodzica przed 18. rokiem życia, ponad 77 tys. dzieci, których rodzice rozwiedli się i ponad 600 tys. młodych ludzi bez tego typu doświadczeń.
Ustalili, że wyniki egzaminu maturalnego badanej młodzieży były znacznie bardziej związane z poziomem wykształcenia opiekuna, który towarzyszył jej w codziennym życiu, niż z poziomem wykształcenia rodzica, którego zabrakło.
Szczególnie ważną rolę odgrywały w tym wypadku matki, które jako osoby spędzające zazwyczaj najwięcej czasu z dzieckiem, miały najsilniejszy wpływ na jego wyniki w nauce. Dla nastolatka strata matki była pod względem edukacyjnym gorsza niż strata ojca. Tylko obecność macochy – jeśli ojciec zdecydował się ponownie ożenić – stanowiła w tej sytuacji pewną rekompensatę.
Źródło: pap.pl
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje