Co dziesiąta osoba może zakażać po więcej niż 10 dniach
Jedna na dziesięć zakażonych koronawirusem osób może mieć klinicznie istotny poziom potencjalnie zakaźnego SARS-CoV-2 jeszcze po 10-dniowym okresie kwarantanny - donoszą naukowcy na łamach pisma „International Journal of Infectious Diseases”.
W prowadzonym na University of Exeter badaniu (https://doi.org/10.1016/j.ijid.2021.12.312) wykorzystano specjalny test, który może wykryć, czy wirus SARS-CoV-2 jest nadal potencjalnie aktywny. Przeprowadzono go na próbkach pobranych od 176 mieszkańców Exeter, które uzyskały wynik pozytywny wynik standardowego testu PCR.
Okazało się, że po 10 dniach 13 proc. osób nadal wykazywało klinicznie istotne poziomy wirusa, co oznacza, że potencjalnie mogą one nadal zakażać innych. U niektórych poziom taki utrzymywał się nawet po 68 dniach. Autorzy uważają, że rutynowe wykonywanie tego typu testów pomogłoby powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19.
„Chociaż nasze badanie jest stosunkowo małe, to wyniki jednoznacznie pokazują, że potencjalnie aktywny wirus może czasami utrzymywać się w organizmie dłużej niż 10 dni i nadal stwarzać ryzyko transmisji - mówi kierująca badaniem prof. Lorna Harries. - Co więcej, osoby te nie były w żaden sposób wyjątkowe, jeśli chodzi o czynniki kliniczne, co oznacza, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kto zaraża dłużej, a kto nie”.
Standardowe testy PCR działają poprzez sprawdzanie obecności fragmentów wirusa w próbce. Pozwalają stwierdzić, czy dana osoba niedawno miała wirusa, ale nie są w stanie wykryć, czy jest on nadal aktywny, a osoba wciąż zaraża. Zaś nowy test, użyty w omawianym badaniu, daje pozytywny wynik tylko wtedy, kiedy wirus jest aktywny i potencjalnie może przenosić się dalej.
„W niektórych sytuacjach, np. u osób powracających po chorobie covidowej do domów opieki, możliwość zarażania po 10 dnia stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego - podkreśla kolejny autor publikacji prof. Merlin Davies. - Może więc warto upewnić się, że ludzie w tych warunkach mają negatywny wynik testu na obecność aktywnego wirusa, aby upewnić się, że ludzie w określonych sytuacjach na pewno nie są już zakaźni”.
Najdokładniejsze systemy satelitarnego transferu czasu
Nie zawsze zegar atomowy działa lepiej niż kwarcowy.
Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid
Przez długi czas może mieć takie objawy jak zmęczenie.
Uniwersytet Warszawski będzie kształcić kadry dla energetyki jądrowej
Przekazał Wydział Fizyki UW.
Recenzje