- Biochemia
- Biofizyka
- Biologia
- Biologia molekularna
- Biotechnologia
- Chemia
- Chemia analityczna
- Chemia nieorganiczna
- Chemia fizyczna
- Chemia organiczna
- Diagnostyka medyczna
- Ekologia
- Farmakologia
- Fizyka
- Inżynieria środowiskowa
- Medycyna
- Mikrobiologia
- Technologia chemiczna
- Zarządzanie projektami
- Badania kliniczne i przedkliniczne
Metody wykorzystywane do oznaczania żelaza w różnych próbkach biologicznych
Wykonanie oznaczenia:
1) Do 2 ml badanej surowicy dodać 5 ml roztworu o-fenantroliny w buforze octanowym o pH=4,4 (tj.:9,594 g CH3COOH∙3H2O, 1,68 ml lodowatego CH3COOH, 0,2 g chlorowodorku hydroksylaminy oraz 0,15 g o-fenantroliny należy dokładnie rozpuścić, po czym uzupełnić wodą do objętości 200 ml), wymieszać i ogrzewać we wrzącej łaźni wodnej przez 5 minut. Próbkę wyjąć, ochłodzić w strumieniu zimnej wody, a następnie dodać 1 ml CCl4. Całość wytrząsać prze ok. 1 minutę do momentu rozbicia skrzepu skoagulowanego białka. Próbkę odwirować (3000 obr./min, 20 minut). Zlać klarowny supernatant, w którym oznaczyć wartość absorbancji wobec próby kontrolnej (przy długości fali równej λ= 512 nm). Oznaczenie wykonywać w kuwetach o możliwie największej grubości warstwy [1].
2) Oznaczenie dla próby kontrolnej i wzorcowej wykonywane jest w identyczny sposób jak opisany wyżej, przy czym zamiast 2 ml surowicy do próbek dodaje się 2 ml wody lub roztworów wzorcowych (o określonych stężeniach). Na podstawie otrzymanych wyników wykreśla się krzywą kalibracyjną (bez dodawania CCl4 i bez wirowania).
Stężenie żelaza w próbkach odczytać z wykreślonej krzywej kalibracyjnej lub obliczyć ze wzoru:
µg/100 ml= (A(roztworu badanego) / A(wzorca)) x c(wzorca) [µg/100 ml] [1]
Hepcydyna
Główną rolę w regulacji metabolizmu żelaza pełni hepcydyna. Jest to peptyd o właściwościach bakteriobójczych i przeciwgrzybiczych, którego nazwa odzwierciedla główne miejsce jego syntezy i właściwości bakteriobójcze [7]. U ludzi hepcydyna kodowana jest przez gen HAMP (o długości 2,5 kb, znajdujący się na ramieniu długim chromosomu 19). Ekspresja mRNA hepcydyny odbywa się przede wszystkim w hepatocytach, aczkolwiek peptyd ten w mniejszym stopniu można również wyizolować z makrofagów, adipocytów, komórek nerki lub śledziony oraz wielu innych tkanek i komórek. W osoczu krwi hepcydyna krąży w postaci niezmienionej lub w połączeniu z α-2-makroglobuliną, ulegając prawie całkowitej filtracji w nerkach. Prawie 95% hepcydyny z osocza jest filtrowane przez kłębuszki nerkowe, a następnie ulega wchłanianiu zwrotnemu i rozpadowi w kanalikach bliższych nerek. Jedynie 5% z osoczowej puli tego peptydu zostaje wydalona przez nerki w postaci niezmienionej. Hepcydynę uznawana jest za główną cząsteczkę sygnałową, biorącą udział w regulacji metabolizmu żelaza [7].
Przemiany żelaza
Przemiany żelaza w organizmie zachodzą w układzie zamkniętym, a pierwiastek ten znajduje się w ciągłym obiegu. Do hemoglobiny wbudowywane jest ok. 25 mg żelaza na dobę. W puli żelazowej, zdecydowana większość (ok. 80%) żelaza pochodzi z hemoglobiny niszczonych krwinek czerwonych (erytrocytów), a 20% z pożywienia i puli zmagazynowanej w ustroju. Do wchłaniania żelaza dochodzi w dwunastnicy oraz bliższym odcinku jelita cienkiego [8]. Zawarty w pokarmach jon żelazowy Fe³+ przechodzi redukcję do jonu żelazawego Fe²+. By do niej doszło spełnione muszą być odpowiednie warunki, tj. kwaśne pH żołądka oraz obecność reduktazy Fe w dwunastnicy. Do czynników, które ułatwiają wchłanianie Fe należą: witamina C, dieta bogata w białka i aminokwasy oraz niskie pH soku żołądkowego. Wśród czynników hamujących jego wchłanianie wymienia się stosowanie leków zobojętniających kwas żołądkowy (H2-blokery, inhibitory pompy protonowej), tetracyklin, chinolonów, a także picie kawy i herbaty [8].
Tagi: żelazo, surowica, metoda rodankowa, spektrofotometria, roztwór wzorcowy, rodanek potasu, metodą 1, 10-fenantrolinowa, metoda Ramsaya, α, α’-dipirydyl, o-fenantrolina, peptyd hepcydyna, TSH, niedoczynność żelaza
wstecz Podziel się ze znajomymi
Recenzje